Franciszek spotkał się z włoskimi skautami

Franciszek spotkał się z włoskimi skautami
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / CTV / psd

O konieczności dawania chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym społeczeństwie mówił Papież do siedmiu tysięcy włoskich skautów. Franciszek spotkał się z nimi w Auli Pawła VI z okazji 60. rocznicy powstania Ruchu Dorosłych Włoskich Skautów Katolickich.

Ojciec Święty podkreślił, że ich zaangażowanie w życie Kościoła i społeczeństwa wypływa ze świadomości zobowiązań wynikających z sakramentów Chrztu i Bierzmowania. Podziękował im, za zaangażowanie apostolskie i dawanie świadectwa takim wartościom jak lojalność, braterstwo, miłość Boga i bliźniego. Wskazał włoskim skautom potrójną drogę zaangażowania: rodzinę, ochronę stworzenia i zaangażowanie w życie miasta.

"Wszystkie powołania stawiają pierwsze kroki w rodzinie i noszą jej znamię przez całe życie - powiedział Papież. - Dla ruchu takiego jak wasz, opartego na stałej formacji i opcji edukacyjnej, ważnym jest potwierdzenie tego, że wychowanie w rodzinie stanowi priorytet. Dla was, chrześcijańskich rodziców, misja wychowawcza znajduje swe specyficzne źródło w sakramencie małżeństwa, a więc zadanie wychowania dzieci stanowi prawdziwą posługę w Kościele. Nie tylko jednak rodzice względem dzieci, ale i dzieci względem rodzeństwa i samych rodziców mają pewne zadanie wychowawcze, którym jest wzajemne wspieranie się w wierze i w dobru. Niekiedy zdarza się, że dziecko dzięki swej miłości i prostocie jest w stanie reanimować całą rodzinę. Dialog między małżonkami, wzajemne słuchanie się i wymiana poglądów są zasadniczymi elementami do tego, by rodzina mogła być spokojna i dawać życie".

Mówiąc o konieczność odpowiedzialnego zaangażowania się w ochronę stworzenia Franciszek podkreślił, że przejawia się to m.in. przez walkę z marnotrawstwem w społeczeństwie, które wyrzuca rzeczy, jakie mogłoby zostać jeszcze wykorzystane lub przekazane potrzebującym. Wskazał, że skauci mogą stawać się w miastach, gdzie żyją, zaczynem budowania dobra wspólnego.

"Bardzo ważna jest umiejętność proponowania z radością wartości ewangelicznych w lojalnym i otwartym dialogu z różnymi wymiarami kultury i społeczeństwa. W coraz bardziej zróżnicowanym i wielokulturowym społeczeństwie możecie z prostotą i pokorą dawać świadectwo miłości Jezusa do każdego człowieka" - podkreślił Papież na spotkaniu z włoskimi skautami.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek spotkał się z włoskimi skautami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.