Francja: wolne od pracy w święto muzułmańskie

Francja: wolne od pracy w święto muzułmańskie
(fot. Rob Williams / flickr.com)
KAI / wm

Wprowadzenie dnia wolnego od pracy i zajęć szkolnych w żydowskie święto Pojednania (Jom Kippur) i muzułmańskie święto Ofiarowania (Id al-Adha) zaproponowała Eva Joly, kandydatka Zielonych w wyborach prezydenckich, jakie w kwietniu br. odbędą się we Francji. Jej zdaniem każda religia powinna być "równo traktowana w przestrzeni publicznej".

Francuska polityk przypomniała, że po raz pierwszy idea ta pojawiła się w raporcie nt. wprowadzania w życie świeckości państwa, jaki w 2003 r. przedstawił ówczesnemu prezydentowi Jacques’owi Chirakowi mediator Republiki Bernard Stasi.

Zwracając uwagę na ewolucję, jaka zaszła w ciągu minionego stulecia we "francuskim pejzażu duchowym", Joly wyraziła przekonanie, że "Republika szczyciłaby się uznaniem najświętszych dni dwóch innych [niż chrześcijaństwo - KAI] wielkich religii monoteistycznych". Zaproponowała, by święta Pojednania i Ofiarowania były dniami wolnymi we wszystkich szkołach, pod warunkiem jednak, że lekcje zostałyby odpracowane w innym terminie. Natomiast w przedsiębiorstwach pracownicy mogliby wybrać dzień święta religijnego z puli przysługujących im dni wolnych.

Propozycja ta została natychmiast odrzucona przez polityków rządzącej partii UMP, którzy obawiają się, że ich przyjęcie mogłoby otworzyć "puszki Pandory". Przypomnieli też o podjętej przed laty niepopularnej decyzji o likwidacji dnia wolnego w drugim dniu Zielonych Świąt. Minister szkolnictwa wyższego Laurent Wauquiez oświadczył, że przyznanie dni wolnych żydom i muzułmanom kłóci się z jego rozumieniem świeckości państwa, które ma "historię i korzenie chrześcijańskie". Zadeklarował jednocześnie, że zwracać będzie uwagę, aby daty egzaminów nie kolidowały z żydowską i muzułmańską tradycją religijną. Również Michel Sapin z Partii Socjalistycznej odrzucił pomysł Joly w imię świeckości państwa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: wolne od pracy w święto muzułmańskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.