Francuscy biskupi o papieskiej encyklice: to wielki tekst doktryny społecznej Kościoła
"To obszerny i wymagający tekst. Wielki tekst w doktrynie społecznej Kościoła. Braterstwo nie jest bowiem postawą. Papież opisuje w nim różne wymiary braterstwa, z dużą swobodą, niczym Chrystus" - pisze przewodniczący francuskiego episkopatu, abp Éric de Moulins-Beaufort, komentując najnowszą encyklikę papieża Franciszka "Fratelli tutti".
Konferencja Episkopatu Francji opublikowała refleksje biskupów, dotyczące najnowszego papieskiego dokumentu - encykliki "Fratelli tutti". Hierarchowie podkreślają, że jest to tekst, który odpowiada na aktualne wyzwania Kościoła i świata i zachęcają do jego wnikliwej lektury.
"Każdy czytając tę encyklikę znajdzie w niej analizy, które będą pasowały dla konkretnej osoby, które w tym samym duchu wzbudzą lub umocnią solidarność i braterskie zaangażowanie, do którego powołany jest każdy ochrzczony, a szerzej - każdy człowiek!" - pisze w komentarzu bp Pascal Delannoy, przewodniczący Rady ds. Solidarności francuskiego episkopatu. Zaznacza, że poczucie dyskomfortu, czy poruszenia wzbudza w czytelnikach lektura już pierwszego rozdziału, w którym papież diagnozuje wyzwania i słabości współczesnego społeczeństwa.
Zachęca, by przejąć się papieskim upomnieniem, że nikt nie może się ocalić sam, a także zatrzymać się nad refleksją o wartości bezinteresownego daru z siebie, do którego wzywa przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. "Temat owego daru z siebie jest szeroko rozwinięty w rozdziale 3, poprzez refleksję nad miłością, która wzywa nas do pielęgnowania naszych relacji z innymi także poza naszym kręgiem przynależności. W taki sposób miłość staje się uniwersalna. Interesująca jest również lektura wersów poświęconych solidarności - słowu, którego tak często używamy, a które jest tu przestawione jako 'cnota moralna i postawa społeczna, będąca owocem osobistego nawrócenia'" - pisze biskup. Zachęca też, by, zgodnie z papieską zachętą, czerpać inspirację z życia bł. Karola de Foucauld, który chciał być "bratem wszystkich".
Do wnikliwej lektury papieskiego dokumentu zaprasza wiernych także arcybiskup Paryża Michel Aupetit. "Jego wspólna lektura, dzielenie się nim, studiowanie go, karmienie się nim poprzez jednoczenie się z najbardziej potrzebującymi, będzie dla wszystkich nową okazją do rozpoznania Chrystusa w każdym z naszych braci" - pisze w liście do diecezjan.
Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji zwraca uwagę na znaczenie tekstu w kontekście całego papieskiego nauczania. "To obszerny i wymagający tekst. Wielki tekst w doktrynie społecznej Kościoła. Braterstwo nie jest bowiem postawą. Papież opisuje w nim różne wymiary braterstwa, z dużą swobodą, niczym Chrystus. Nie robią na nim wrażenia pozorne ograniczenia tego świata. Stawia on przed oczami każdego człowieka te miejsca, w których każdy ryzykuje nie okazanie braterstwa. Każdy może przeprowadzić swój rachunek sumienia: każda osoba, firma, rodzina, państwo... Jaki jest sposób przejścia od rzucania słów na wiatr do prawdziwego braterstwa?" - pyta abp Éric de Moulins-Beaufort.
Oprócz komentarzy francuskich biskupów i księży, na stronie Konferencji Episkopatu Francji został też udostępniony dokument: pytania i odpowiedzi dotyczące encykliki. W sieci dostępna jest też infografika ułatwiająca lekturę i wychwycenie najważniejszych myśli i inspiracji płynących z papieskiego tekstu.
Skomentuj artykuł