Katolicy z USA o „Fratelli Tutti”: głos papieża w podzielonym kraju i Kościele

Katolicy z USA o „Fratelli Tutti”: głos papieża w podzielonym kraju i Kościele
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Encyklika papieska „Fratelli Tutti” postrzegana jest przez wielu komentatorów amerykańskich jako ważny głos skierowany do podzielonego kraju i Kościoła USA.

W obliczu następującej polaryzacji w społeczeństwie, w sytuacji, gdy kraj walczy o przezwyciężenie podziałów rasowych, gospodarczych i politycznych, słowa Franciszka brzmią za oceanem niezwykle aktualnie i przynoszą mocne przesłanie – powtarza wielu katolickich recenzentów dokumentu opublikowanego we wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu – 4 października.

Siostra Simone Campbell, która kieruje organizacją promującą naukę społeczną Kościoła, zauważyła, że liczne tematy, jakie papież porusza w encyklice, są wyjątkowe ważne w kontekście wyborów prezydenckich i impasu legislacyjnego.

„Papież Franciszek wysyła proste, ale wstrząsające przesłanie do naszego świata: musimy wyjść poza ciągłe podziały i zjednoczyć się, aby zbudować świat godny wszystkich dzieci Bożych” – wyjaśniła. Jej zdaniem, słowa Franciszka są „aktem oskarżenia” wymierzonym w „szalony indywidualizm, politykę dyskredytacji i wyzysk gospodarczy”.

Jak zauważa s. Campbell, papież akcentuje znaczenie wspólnoty i inkluzywności w czasie, gdy coraz bardziej widoczne stają się nierówności ekonomiczne i rasowe w USA i na całym świecie.

Kierująca prywatną uczelnią katolicka Trinity University w Waszyngtonie Patricia McGuire napisała z kolei na Twitterze, że papież wzywa w encyklice do odnowienia polityki jako „jednej z najwyższych form miłości”, gdyż w swej najlepszej postaci polityka powinna „dążyć do dobra wspólnego”. „Czy Amerykanie mogą kiedykolwiek uznać to za prawdziwy cel polityki? Przed nami długa podróż!” – zastrzegła.

Komentator polityczny z „The Washington Post” E.J. Dionne, zauważył, że Franciszek pisze z myślą o znacznie szerszej publiczności niż tylko Stany Zjednoczone. Przyznał, że nie wierzy, by papież próbował wpłynąć na wybór między prezydentem Donaldem Trumpem a wiceprezydentem Joe Bidenem, jednak wnioski, jakie płyną z encykliki jedna ze stron walki politycznej może uznać za szczególnie uszczypliwe. Katolicki felietonista sprecyzował, że chodzi o potępione przez papieża postawy przejawiające się w „pustym indywidualizmie”, nacjonalizmie, ksenofobii i pogardzie.

John Carr, dyrektor Inicjatywy Katolickiej Myśli Społecznej i Życia Publicznego na Uniwersytecie Georgetown, podkreślił w oświadczeniu, że „encyklika potwierdza i zastosowuje zasady katolickiego nauczania społecznego do takich współczesnych zjawisk, jak: globalna pandemia, kryzys gospodarczy, polaryzacja polityczna oraz izolacja społeczna i wykluczenie”. „Papież Franciszek prosi nas, abyśmy rozszerzyli «braterstwo» z rodziny na świat cierpiący, a «przyjaźń» z osobistej na polityczną i globalną” – napisał Carr.

Przewodniczący konferencji episkopatu USA abp Jose Gomez z zadowoleniem przyjął dokument jako „ważny wkład w bogatą tradycję nauki społecznej Kościoła”. Zaakcentował, że papież wzywa w encyklice do przezwyciężenia indywidualizmu w kulturze i służenia bliźnim w miłości, zachęcając, by widzieć Jezusa Chrystusa w każdym człowieku oraz poszukiwać społeczeństwa sprawiedliwości i miłosierdzia, współczucia i wzajemnej troski.

„W tej doniosłej encyklice, skierowanej do wszystkich ludzi dobrej woli, Ojciec Święty ponownie przypomina nam, dlaczego jest uważany za wybitnego nauczyciela moralnego - w niezwykle przełomowym i pełnym napięcia momencie w historii ludzkości" – napisał kard. kard. Blase Cupich z Chicago.

Kilku innych biskupów również wyraziło swe zdanie nt. encykliki w mediach społecznościowych. Biskup Ed Scharfenberger z Albany w stanie Nowy Jork stwierdził, że dokument stanowi zachętę dla „wszystkich członków rodziny Bożej, aby zobaczyli, iż są kochani, że są złączeni”. Biskup Daniel Flores z Brownsville w Teksasie poprosił katolików, aby unikali pochopnej opinii nt. liczącego 43 tys. słów dokumentu i dali sobie czas na jego przetrawienie, zanim go skomentują. „Pomyśl i módl się podczas czytania. Świat przez to nie zubożeje, a twoja dusza ci podziękuje” – zapewnił.

Inni komentatorzy zwrócili uwagę na słowa Franciszka o niedopuszczalności kary śmierci. Skonfrontowali to z faktem, że niecałe dwa tygodnie temu podczas Śniadania Modlitewnego uhonorowano prokuratora generalnego USA Williama Barra, który przyczynił się do wznowienia egzekucji federalnych po 17 latach ponadpartyjnego memorandum w tej sprawie.

Niektórzy krytycy wyrazili rozczarowanie, że dokument papieski nie cytuje i nie powołuje się na głosy żadnych znanych kobiet.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Katolicy z USA o „Fratelli Tutti”: głos papieża w podzielonym kraju i Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.