Francuski arcybiskup nt. "ustawy o końcu życia": zgadzając się na nią, przekroczymy czerwoną linię

Francuski arcybiskup nt. "ustawy o końcu życia": zgadzając się na nią, przekroczymy czerwoną linię
fot. Depositphotos
PAP / pk

Przekroczymy czerwoną linię - ostrzegł przewodniczący Konferencji Biskupów Francji Eric de Moulins-Beaufort. Biskupi sprzeciwiają się nowej ustawie "o końcu życia", obecnie konsultowanej społecznie we Francji.

- Przekroczymy czerwoną linię, jeśli zagłosujemy za aktywną pomocą w umieraniu, ponieważ będziemy w społeczeństwie, które daje sobie prawo do zabijania - stwierdził w opublikowanym w weekend wywiadzie dla dziennika "Le Parisien" arcybiskup de Moulins-Beaufort, który opowiada się za pełnym wdrożeniem obecnego ustawodawstwa tzw. prawa Claeysa-Leonettiego na temat opieki paliatywnej i prawa pacjenta do zaprzestania leczenia, a nie tworzenia nowej ustawy "o końcu życia", która - zdaniem Kościoła - legalizuje eutanazję i "aktywną pomoc" w umieraniu.

DEON.PL POLECA
Prawo Leonettiego określa okoliczności umożliwiające pacjentowi zaprzestania leczenia i korzystania z głębokiej i ciągłej sedacji aż do śmierci. Dzieje się tak, gdy jego życiowe prognozy są krótkoterminowe, na przykład po wypadku drogowym.

- Budowanie społeczeństwa na tym, że pomagamy sobie nawzajem żyć, a nie umierać, wydaje mi się niezbędnym wyborem, który ma ogromne konsekwencje dla całego naszego społeczeństwa - podkreślił przewodniczący Konferencji Biskupów Francji.

Ustawa "o końcu życia" i eutanazji. Nowe prawo we Francji

Zgodnie z definicją podaną przez Krajową Konsultacyjną Komisję Etyki (CCNE) we wrześniu eutanazja jest "aktem mającym na celu umyślne zakończenie życia osoby cierpiącej na poważną i nieuleczalną chorobę, na jej prośbę, w celu położenia kresu sytuacji, którą uważa za nie do zniesienia". Wspomagane samobójstwo polega na "daniu człowiekowi środków do samodzielnego popełnienia samobójstwa". Różnica między tymi dwoma aktami polega zatem w szczególności na stopniu zaangażowania osoby trzeciej.

W przypadku samobójstwa wspomaganego, to działanie zewnętrzne może "ograniczyć się do recepty lekarskiej na śmiertelny produkt", ale w przypadku eutanazji "lekarz sam podaje produkt" - wyjaśnia CCNE.

"Samobójstwo jest decyzją indywidualną, ale samobójstwo wspomagane staje się decyzją zbiorową. CCNE złożona z naukowców, ale także osobistości ze świata polityki czy prawa poprosiła o doprecyzowanie warunków w prawie umożliwiających "aktywną pomoc w umieraniu" pacjentom, którzy wyrażają takie życzenie. Kwestie tę będzie musiała rozstrzygnąć Konwencja Obywatelska. Losowanie uczestników spośród Francuzów do Konwencji rozpoczęło się 25 października i ma zakończyć się na początku grudnia.

Ogłoszona we wrześniu przez prezydenta Emmanuela Macrona Konwencja Obywatelska ma przedstawić swoje konkluzje w marcu. W tym samym czasie rząd zapowiedział również debaty społeczne w różnych częściach kraju na temat ustawy "o końcu życia" i eutanazji.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francuski arcybiskup nt. "ustawy o końcu życia": zgadzając się na nią, przekroczymy czerwoną linię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.