Francuski noblista apeluje o dialog nauki i wiary

Francuski noblista apeluje o dialog nauki i wiary
Luc Montagnier (fot. gedankenstuecke / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / PZ

O dialog nauki z wiarą zaapelował profesor Luc Montagnier. Francuski noblista w dziedzinie medycyny mówił o tym we włoskim parlamencie podczas prezentacji przekładu zapisu swojej rozmowy z cystersem, Michelem Niaussatem (książka zatytułowana jest właśnie "Noblista i mnich").

"Jestem człowiekiem nauki i mam to szczęście, że zachowałem ciekawość badań. Dlatego mówię, że potrzebny jest dialog z religiami; stwierdzam, że duch musi wierzyć". Rację przyznał uczonemu kapelan parlamentarzystów, ks. Lorenzo Leuzzi, którego zdaniem "na prawdziwym naukowcu spoczywa ogromna odpowiedzialność. Dlatego konieczny jest dialog nauki i wiary. Od tego dialogu zależy przyszłość następnych [pokoleń]".

Z uznaniem o postawie Luca Montagniera wyraził się obecny na spotkaniu wicemarszałek włoskiej izby deputowanych Rocco Buttiglione, ponieważ zabiera on głos we własnym imieniu, a nie w imieniu społeczności naukowej i zgadza się, że "rzeczywistość jest znacznie bogatsza od teorii".

Zasługą noblisty, według włoskiego polityka i filozofa jest położenie nacisku na zapobiegawczą rolę medycyny. Profesora Montagniera 10 czerwca 2002 roku przyjął na audiencji prywatnej bł. Jan Paweł II.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francuski noblista apeluje o dialog nauki i wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.