Gdańsk: wystawa "Nie lękajcie się młodości!"

6 lat temu
KAI / psd

W Gdańsku przed Halą Olivia 18 października otwarta została niezwykła wystawa "Nie lękajcie się młodości!". Ekspozycja przedstawia relacje ks. Karola Wojtyły, późniejszego ojca świętego Jana Pawła II z młodzieżą.

Na część fotograficzną składają się unikatowe, często wcześniej niepublikowane zdjęcia z wczesnych lat pracy duszpasterskiej ks. Wojtyły, z okresu posługi w archidiecezji krakowskiej oraz z pontyfikatu Jana Pawła II.

- Chcemy pokazać, że Jan Paweł II zawsze był przyjacielem młodzieży. Zarówno jako wikariusz parafii pw. św. Floriana w Krakowie, wykładowca akademicki, kardynał i ojciec święty - tłumaczy ks. Paweł Danek, pomysłodawca i organizator wystawy.

Ekspozycja składa się z trzech bloków tematycznych: "liturgia i modlitwa", "wspólnota, dialog, kultura" oraz "odpoczynek". - Część fotografii umieszczona w ostatnim z bloków ukazuje księdza Wojtyłę w otoczeniu młodzieży spacerującego po górach, jeżdżącego na nartach i rowerze, czy pływającego kajakiem. Młodzi ludzie traktowali przyszłego papieża jak przyjaciela i przewodnika. Zwracali się do niego "wujku". Przyjaźń zawarta między nimi, a młodym kapłanem przetrwała próbę czasu. Czytałem listy Jana Pawła II adresowane do jego podopiecznych pisane na kilka miesięcy przed śmiercią papieża - opowiada ks. Danek.

Dodatkowo na wystawie znajdziemy archiwalne materiały filmowe z lat 60., animacje, teledyski, materiały dokumentalne z pielgrzymek papieża do Polski oraz gabloty z eksponatami z wypoczynkowych wypraw, które organizował ks. Karol Wojtyła. - Przygotowaliśmy także miejsce zachęcające do wyciszenia i modlitwy z bł. Janem Pawłem II w intencji świata i młodzieży. Zachęcamy do przekazywania swoich intencji modlitewnych - uzupełnia ks. Paweł. Ciekawostką ekspozycji jest unikalny zapis audio piosenki "Czerwony pas", śpiewanej przez ks. Karola Wojtyłę w latach młodości.

- Wystawa jest adresowana zarówno do ludzi młodych, którzy być może nie mieli okazji poznać bliżej bł. Jana Pawła II, jak i do ludzi starszych, dla których papież był źródłem wielu życiowych inspiracji - podkreśla ks. Danek. - Nie raz widziałem jak komuś oglądającemu zdjęcia, zakręciła się łza w oku - przyznaje.

Wystawa dotychczas była eksponowana w Krakowie, Lizbonie, Fatimie, Poznaniu, Bydgoszczy, Siedlcach, Warszawie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Żywcu oraz w Chorzowie.

- W każdym mieście cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzały ją rodziny z dziećmi, dziadkowie z wnukami, a także zorganizowane wycieczki szkolne - informuje ks. Paweł.

Ekspozycja w Gdańsku dostępna jest dla zwiedzających do 17 listopada 2013 roku, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18:00. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad wystawą objął "Gość Niedzielny", a patronat honorowy abp Sławoj Leszek Głódź.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdańsk: wystawa "Nie lękajcie się młodości!"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Gdańsk: wystawa "Nie lękajcie się młodości!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.