Gdy jest kryzys, trzeba się uczyć ekonomii. Startuje cykl webinarów "Prosto o finansach"

Gdy jest kryzys, trzeba się uczyć ekonomii. Startuje cykl webinarów "Prosto o finansach"
Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Cykl „Prosto o finansach” służyć ma zwiększeniu dostępu do informacji z zakresu ekonomii oraz finansów osobistych. Adresowany jest przede wszystkim do osób, dla których zagadnienia takie jak inflacja, różnice między kredytem a pożyczką czy inwestycje stanowią swego rodzaju „wiedzę tajemną”. 

Webinary będą emitowane na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube od 27 października. Odcinki na żywo poprowadzi Stanisław Koczot, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”. Projekt, prowadzony przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, realizowany jest w ramach programu edukacji ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

Ekonomia przypomina o rządzących nią zasadach najczęściej wtedy, gdy procesy gospodarcze nabierają tempa, zmienia się ustalony porządek rzeczy a dynamika wydarzeń staje się większa niż zwykle. W czasach stabilizacji takie zagadnienia, jak inflacja, kurs walutowy czy stopy procentowe są o tyle istotne, o ile dotyczą osób bezpośrednio zainteresowanych, czyli np. eksporterów, kredytobiorców zadłużonych w obcej walucie, posiadaczy kredytów mieszkaniowych… Ponieważ jednak zmiany wskaźników w czasach spokojnych są niewielkie, nie wzbudzają one wielkich emocji.

Gdy zmiany ekonomiczne następują szybko, mocno wpływają na życie ludzi

Sytuacja jest inna, gdy zmiany dokonują się szybko, albo gdy obejmują wiele parametrów na raz. Wtedy okazuje się, że takie zjawiska, jak inflacja, notowania złotego czy cena kredytu i koszt pieniądza odciskają swoje piętno na życiu wszystkich obywateli. Inflacja staje się odczuwalna przy okazji codziennych zakupów, koszt kredytu trzeba uwzględnić w domowych rachunkach bardziej niż wcześniej, notowania waluty też mają znaczenie chociażby wtedy, gdy kupujemy towary sprowadzane z zagranicy.

Procesy gospodarcze, które dokonują się na naszych oczach, mają więc bezpośrednie przełożenie na nasze życie i są niemal fizycznie odczuwalne. Stają się wręcz rzeczywistością, z którą musimy się zmierzyć, poradzić sobie z nią, a żeby tak się stało, powinniśmy je zrozumieć. Mają one swoją logikę, charakteryzują się pewną sekwencję, według której jedne zjawiska wiążą się z innymi. Nie trwają jednak wiecznie, a to znaczy, że po rosnącej inflacji następuje jej spadek, stopy procentowe wracają do normy; po okresie kryzysu nadchodzi wzrost gospodarczy.

Zrozumieć zasady rządzące ekonomią

By pomóc zrozumieć rządzące ekonomią zasady już od 27 październik na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube ruszy emitowany będzie cykl webinarów ekonomicznych zatytułowany „Prosto o finansach”. W każdy czwartek o godz. 18.00 Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, prowadząca projekt, zaprasza na spotkanie ze Stanisławem Koczotem. To zastępca redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”. Dziennikarz i publicysta ekonomiczny, moderator licznych konferencji dla środowisk biznesowych. Publikował m.in. we „Wprost” i w „Rzeczpospolitej”. Był szefem działów gospodarczych m.in. w „Gazecie Prawnej” i zastępcą redaktora naczelnego „Wall Street Journal” - dodatku do Dziennik Polska Europa Świat, wicenaczelnym Businessman.pl., kierował działem „Polityka i gospodarka” w Bloomberg Businessweek Polska.

Podczas kolejnych webinarów przedstawione zostaną kluczowe zjawiska, istotne na każdym etapie cyklu gospodarczego, ale bardzo aktualne właśnie teraz. W pierwszym odcinku zatytułowanym „Co trzeba wiedzieć o inflacji” mowa będzie o tym, na czym polega wzrost cen, skąd się on bierze, jakie są jego skutki i jakie są sposoby ich zwalczania. Kolejny odcinek poświęcimy rynkowi walutowemu („Stabilny złoty: wartość polskiej waluty”), jego znaczeniu dla rozwoju gospodarczego, możliwościom, jakie daje posiadanie własnego, narodowego pieniądza.

Kredyt, ale z głową

W trzecim webinarze zajmiemy się rynkiem kredytowym („Kredyt, ale z głową”). Opowiemy w nim o różnych rodzajach kredytów - od gotówkowych po hipoteczne - o kryteriach stosowanych przez banki przy ich udzielaniu, wspomnimy też o różnicach między kredytem a pożyczką.W czwartym odcinku zajmiemy się inwestowaniem („Pomysły na inwestycje”). Przedstawimy różne sposoby pomnażania swoich kapitałów - od giełdy po fundusze inwestycyjne i inwestowanie w numizmaty - zwracając uwagę nie tylko na ich zalety, ale również na ryzyka.

Każdy z webinarów będzie składał się z dwóch części: pierwsza będzie mała formę krótkiej prelekcji, w drugiej za pośrednictwem czatu, słuchacze będą mogli zadawać pytania. Po zakończeniu poszczególnych webinarów będą one dostępne dla zainteresowanych, a ich omówienie będzie można znaleźć na portalu eKAI.pl w zakładce „Prosto o finansach”.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wojciech Węgrzyniak

To pierwsza tak precyzyjna i oparta na konkretnych przykładach konferencja o pieniądzach autorstwa biblisty, ks. Wojciecha Węgrzyniaka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego pieniądz jest dobry, co oznacza Twoje powołanie do pomnażania i czy opłaca się...

Skomentuj artykuł

Gdy jest kryzys, trzeba się uczyć ekonomii. Startuje cykl webinarów "Prosto o finansach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.