Papież: Troska jest znakiem dobrego ekonomisty czy biznesmena

Papież: Troska jest znakiem dobrego ekonomisty czy biznesmena
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI/kh

Podczas spotkania z przedstawicielami hiszpańskich związków przedsiębiorców i pracodawców zrzeszających dziesiątki tysięcy osób Ojciec Święty. „Życie w zażyłości z Panem pozwala zapuścić mocne korzenie, które podtrzymają wcielane przez nas projekty” – powiedział Ojciec Święty.

,,Wasza obecność tutaj jest znakiem nadziei"

Franciszek zwrócił uwagę na trzy nieoczywiste w kontekście ekonomicznym koncepcje: wymiar prorocki, troska o relację z Bogiem oraz powiązanie kwestii pracy i ubóstwa.

- W sytuacji tak trudnej, jak obecna, gdy żyjemy pośród wojen i kryzysu środowiskowego, to do was należy służyć na podobieństwo proroków, wzywając do troski o wspólny dom oraz go budując. W tej pracy trzeba uszanować każdy rodzaj życia, zabiegając o dobro wszystkich i promując pokój. Bez wymiaru prorockiego ekonomia czy każdy inny rodzaj działalności ludzkiej pozostają ślepe. Kiedy gospodarka zamienia się w finanse, wszystko staje się płynne lub gazowe, i dochodzi do sytuacji, w której nie wiadomo, ile jest tutaj, a ile tam, bo się tego nie dotyka. […] Jak dobrze uprawiana ziemia wydaje obfity plon, tak też dzieje się z nami, gdy dbamy o zdrowie duchowe poprzez troskę o naszą relację z Panem. […] Pamiętajcie, że życie w zażyłości z Panem pozwala zapuścić mocne korzenie, które podtrzymają wcielane przez nas projekty - zachęcił papież.

Postawił za przykład św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna „poprzez swoja miłość dla ubogich i surowy tryb życia wniósł duży wkład w odbudowę średniowiecznego Kościoła”.

- Dzięki wartościom pracy i ubóstwa zakładającym zaufanie Bogu, a nie rzeczom, możliwe jest stworzenie takiej ekonomii, która pogodzi wszystkich członków poszczególnych etapów produkcji ze sobą bez wzajemnej pogardy, bez mnożenia niesprawiedliwości lub zimnej obojętności. Nie oznacza to, że mamy kochać nędzę. Przeciwnie, należy z nią walczyć i jako przedsiębiorcy macie do tego dobre instrumenty, takie jak możliwość tworzenia miejsc pracy […]. Niech Najświętsza Maryja Panna i św. Józef wstawiają się za wami, prosząc Pana o miłość ojcowską i macierzyńską dla was, abyście troszczyli się o rodzinę ludzką i o wspólny dom. Troska jest rodzajem cnoty, o której wiele się nie mówi się na zajęciach z ekonomii. Weźcie to sobie do serca: jedno z waszych podstawowych zadań stanowi troska: troska o siebie, troska o firmę, troska o pracowników, troska o wspólny dom, troska o wszystko. Troska jest znakiem dobrego ekonomisty czy biznesmena - stwierdził Franciszek.

DEON.PL POLECA

KAI/kh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: Troska jest znakiem dobrego ekonomisty czy biznesmena
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.