Generał jezuitów przyjeżdża do Polski. Spotka się ze współbraćmi i świeckimi współpracownikami

Generał jezuitów przyjeżdża do Polski. Spotka się ze współbraćmi i świeckimi współpracownikami
(fot. jezuici.pl)
1 rok temu
KAI / pch

Generał Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa SJ przyjedzie 6 maja z wizytą do Polski. Spędzi w kraju dwa tygodnie, spotka się ze współbraćmi i świeckimi współpracownikami jezuitów.

W czasie wizyty odwiedzi Kraków, Gliwice, Nowy Sącz, Trójmiasto, Warszawę, Łódź i Lublin. Odwiedzi też m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Zaplanowano kilka spotkań z jezuitami pracującymi w Polsce oraz w Danii, Rosji i na Ukrainie.
Generał w czasie wizyty spotka się również z osobami świeckimi współpracującymi z jezuitami. Odwiedzi m.in. Akademię Ignatianum i Wydawnictwo WAM w Krakowie oraz Colegium Bobolanum w Warszawie. Spotka się z uczniami i nauczycielami z jezuickich szkół w Nowym Sączu, Krakowie i Gdyni. Nie zabraknie również spotkania ze świeckimi członkami ruchów, wspólnot i duszpasterstw prowadzonym przez jezuitów.
Jak informuje serwis internetowy polskich jezuitów, o. Arturo Sosa SJ odbędzie ponadto spotkania z najważniejszymi polskimi hierarchami. Odwiedzi także Muzeum Powstania Warszawskiego i były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.
71-letni Wenezuelczyk ks. Arturo Sosa Abascal urodził się 12 listopada 1948 r. w Caracas. Ma za sobą długą karierę poświęconą nauczaniu i badaniom naukowym. Uzyskał kościelny licencjat na Uniwersytecie Katolickim im. Andrésa Bello (1972) i doktorat nauk politycznych na Wenezuelskim Uniwersytecie Centralnym w Caracas.
Był profesorem i członkiem Rady Fundacji Katolickiego Uniwersytetu im. Andrésa Bello i przez 10 lat rektorem Katolickiego Uniwersytetu Tachiry w San Cristóbal. Większość jego działalności naukowo-dydaktycznej dotyczyła dziedziny nauk politycznych. Opublikował wiele prac, głównie poświęconych historii i polityce Wenezueli. Oprócz hiszpańskiego mówi po włosku i angielsku, rozumie francuski.
W latach 1996-2004 był prowincjałem jezuitów w Wenezueli. Wcześniej był koordynatorem apostolatu społecznego w tym kraju oraz jezuickiego ośrodka badań społecznych w Wenezueli.
Podczas 35. Kongregacji Generalnej w 2008 r. został wybrany przez byłego generała o. Adolfo Nicolása radnym generalnym. W 2014 r. dołączył do Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie jako delegat ds. Kurii, domów międzyprowincjalnych i dzieł Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Instytucje te podlegają bezpośrednio generałowi jezuitów. Są wśród nich Papieski Uniwersytet Gregoriański, Papieski Instytut Biblijny, Papieski Instytut Wschodni oraz Obserwatorium Watykańskie, a także wiele międzynarodowych kolegiów i domów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów przyjeżdża do Polski. Spotka się ze współbraćmi i świeckimi współpracownikami
Komentarze (4)
Patryk Gliński
Patryk Gliński
6 maja 2019, 21:55
czy to ten, który nie wierzy w szatana?  szatan się zemścił na zakonie jezuitów za wieki wiernej służby dla KK, teraz ten zakon jest synonimem "pseudopostępowych wojowników tęczy"
GQ
Grzegorz Q
5 maja 2019, 09:08
Niech spakuję koniecznie dyktafon.
John Rambo
John Rambo
5 maja 2019, 23:20
I sekretarza do tłumaczenia (wytłumaczenia) tego, co Autor miał na myśli... 
John Rambo
John Rambo
4 maja 2019, 23:28
 Nie ma się czym chwalić... Może może coś gościnnie Deona napisze. 

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów przyjeżdża do Polski. Spotka się ze współbraćmi i świeckimi współpracownikami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.