Genewa: pięć tradycji chrześcijańskich uczciło 20. rocznicę "Deklaracji o usprawiedliwieniu"

Genewa: pięć tradycji chrześcijańskich uczciło 20. rocznicę "Deklaracji o usprawiedliwieniu"
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Przedstawiciele pięciu tradycji chrześcijańskich uczcili 20. rocznicę historycznej "Wspólnej Deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu", podpisanej przez katolików i luteran w 1999 r. w Augsburgu. Z czasem przyłączyli się do niej także metodyści, ewangelicy reformowani i anglikanie.

Z tej okazji w katedrze św. Piotra w Genewie odbyło się 16 czerwca nabożeństwo ekumeniczne, któremu współprzewodniczyli duchowni tych pięciu wyznań. - Zgromadziliśmy się wokół chrzcielnicy, przypominającej, że przez chrzest zostaliśmy włączeni w Ciało Chrystusa - mówił przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej abp Panti Filibus Musa.

Jej sekretarz generalny ks. Martin Junge wyraził wdzięczność za "wspólną podróż" pięciu tradycji chrześcijańskich. Stwierdził, że wspólne słuchanie słowa Bożego doprowadziło je do "nowego spojrzenia".

"Ekumenizm nie jest opcjonalny". Mocne słowa Franciszka do wspólnoty luterańskiej >>

DEON.PL POLECA

- Razem wyznajemy, że wszyscy ludzie zależą całkowicie od zbawczej łaski Boga - powiedział ks. Augustinus Sander z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podsumowując treść "Deklaracji o usprawiedliwieniu".

Z kolei sekretarz generalny Światowej Rady Metodystycznej bp Ivan M. Abrahams wskazał na "głęboki związek między przebaczeniem grzechów i usprawiedliwieniem" oraz "między usprawiedliwieniem i uświęceniem", co ma kluczowe znaczenie w rozumieniu biblijnej doktryny o usprawiedliwieniu.

W imieniu Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, jej sekretarz wykonawczy ds. sprawiedliwości i świadectwa ks. Philip Vinod Peacock wyraził radość z tego, że historyczne różnice w nauce o usprawiedliwieniu już nas nie dzielą.

Wspólne przewodniczenie nabożeństwu ekumenicznemu nazwał "chwilą introspekcji, nawrócenia i nowego zaangażowania w okazywaniu nowej jedności i pogłębiania wspólnego świadectwa na rzecz pokoju i sprawiedliwości".

Sekretarz generalny Wspólnoty Anglikańskiej abp Josiah Idowu-Fearon potwierdził, że Anglikańska Rada Konsultacyjna (będąca "narzędziem komunii" Wspólnoty Anglikańskiej na całym świecie) potwierdził przyjęcie treści "Deklaracji o usprawiedliwieniu".

W kazaniu ks. Emmanuel Fuchs, przewodniczący Kościoła Protestanckiego Genewy zauważył, że kwestia usprawiedliwienia może wydawać się techniczna i być przedmiotem zainteresowania nielicznych specjalistów, jednak ma znaczenie, gdyż "dotyczy możliwości człowieka, by być szczęśliwym, wolnym i pełnym radości" pomimo ograniczeń w świecie kierującym się współzawodnictwem i samorealizacją. Podkreślił, że wszyscy chrześcijanie powinni z przekonaniem przypominać prawdziwie wyzwalającą Dobrą Nowinę o tym, że "w Chrystusie Bóg mnie kocha takiego, jakim jestem, co daje mi ufność, siłę, wytrwałość i pokój w obliczu świata i jego wyzwań". Przestrzegł przed chrześcijaństwem bez wartości ewangelicznych i rozmywaniem jego przesłania, "by się podobało albo było bardziej przystępne". Jego zdaniem Kościół nie ma innego wyboru, jak tylko prowadzić swą proroczą misję służenia innym, a szczególnie najsłabszym.

Podczas nabożeństwa Emma van Dorp, studentka teologii z Kościoła reformowanego zapaliła pięć symbolicznych świec na ołtarzu, podczas gdy zwierzchnicy kościelni modlili się o "coraz lepsze wspólne świadectwo poprzez modlitwę i służbę na wspólnej drodze do widzialnej jedności".       

                         

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Genewa: pięć tradycji chrześcijańskich uczciło 20. rocznicę "Deklaracji o usprawiedliwieniu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.