Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego

Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
KAI / sz

Po raz pierwszy w historii katolicki ksiądz został mianowany jednym z 16 nowych sędziów Sądu Najwyższego w Ghanie. Ks. Joseph Adu Owusu-Agyemang jest proboszczem parafii w Kumasi i kieruje wydziałem prawnym kurii tamtejszej archidiecezji.

Choć w Ghanie są prawnicy, będący zarazem księżmi, to nigdy dotychczas żaden z nich nie był sędzią.

Sędziów zaprzysiągł 15 września w Akrze prezydent Nana Akufo-Addo. W swoim przemówieniu szef państwa wezwał ich, by kierowali się uczciwością, dyscypliną i bezstronnością, tak aby Ghańczycy mogli ufać wymiarowi sprawiedliwości. Za kluczową dla rozwoju państwa uznał jakość orzeczeń Sądu Najwyższego, jak również osobistą postawę jego sędziów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
17,97 zł
29,95 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego
Komentarze (2)
OB
~Olek Bert
19 września 2020, 14:37
czy ktoś z deon mógłby to skomentować? np. w kontekście przepisów kanonicznych dot. udziału duchownych w pełnieniu urzędów państwowych?
WG
W Gedymin
19 września 2020, 17:39
Jeśli chodzi o wysokie urzędy państwowe to ksiądz Ernesto Cardenal Martinez, w latach 1979–1987 minister kultury w rządzie Nikaragui, został z tego powodu suspendowany przez Jana Pawła II. Co pełnienia funkcji sędziego być może nie ma przeszkód w prawie kościelnym, ale z punktu widzenia społeczeństwa i państwa nie jest to najszczęśliwszy wybór. Czy będzie orzekał zgodnie z prawem państwowym także w tych przypadkach gdzie prawo państwowe nie jest zgodne z tym co mówi Kościół?

Skomentuj artykuł

Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.