Główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski

Główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski
Główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski (fot. flickr.com/ by gaetanku)
KAI / ad

Na Jasnej Górze odbędą się dziś główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski. Tegoroczne święto jest dziękczynieniem za błogosławionego Jana Pawła II, Jego życie, powołanie i papieską służbę Kościołowi. Suma odpustowa z udziałem polskich biskupów i tysięcy wiernych rozpocznie się o godz. 11.00. Mszę św. poprzedzi modlitwa różańcowa z rozważaniami bł. Papieża.

Uroczystej Sumie Pontyfikalnej na Szczycie przewodniczyć ma abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski a homilię wygłosi kard. Józef Glemp, Prymas senior. Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowiony zostanie Milenijny Aktu Oddania Matce Bożej i złożone zostaną przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego po raz pierwszy wypowiedział Prymas kard. Stefan Wyszyński 3 maja 1966r.

Mszę św. poprzedzi modlitwa różańcowa prowadzona ze szczytu, w czasie której przypomniane zostaną słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymek do Polski dotyczące naszej Ojczyzny.

Po Sumie pontyfikalnej z udziałem Episkopatu Polski zostanie odprawiona Droga Krzyżowa oraz różaniec. Następnie procesję eucharystyczną po wałach poprowadzi przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

DEON.PL POLECA

Uroczystości zakończy Msza św. na szczycie z homilią abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego i Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po raz pierwszy jako biskup polowy Wojska Polskiego modlitwę poprowadzi bp Józef Guzdek. Przybyć mają kompanie honorowe z Tarnowskich Gór i Lublińca, kombatanci i harcerze. Po Apelu odbędzie się przemarsz wojska na plac przed szczytem, gdzie oddane zostaną salwy armatnie na cześć Maryi Królowej Polski.

Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XIV wieku: Grzegorz z Sambora nazywa Maryję Królową Polski i Polaków. Teologiczne uzasadnienie tytułu "Królowej" pojawiło się w XVII wieku po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry, które przypisywano wstawiennictwu Maryi. Wyrazicielem tego przekonania Polaków stał się król Jan Kazimierz, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie.

Choć ślubowanie Jana Kazimierza odbyło się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie, to jednak szybko przyjęło się przekonanie, że najlepszym typem obrazu Królowej Polski jest obraz Pani Częstochowskiej. Koronacja obrazu papieskimi koronami 8 września 1717 roku ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem "Królowej Polski". Papież Benedykt XV chętnie do tej prośby się przychylił (1920). Biskupi umyślnie zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić łączność nierozerwalną tego święta z sejmem czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską.

W przygotowaniu do tysięcznej rocznicy chrztu Polski (966-1966), w czasie uroczystej "Wielkiej Nowenny", na apel prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, cała Polska ponownie oddała się pod opiekę Najświętszej Maryi, Dziewicy-Wspomożycielki. 26 sierpnia 1956 roku Episkopat Polski dokonał aktu odnowienia ślubów jasnogórskich, które przed trzystu laty złożył król Jan Kazimierz.

3 maja 1966 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, w obecności Episkopatu Polski i tysięcznych rzesz oddał w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła, rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królowę Polski główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto Królowej Polski zostało podniesione do rangi uroczystości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.