Gorąco po wypowiedzi abpa Depo

Gorąco po wypowiedzi abpa Depo
(fot. youtube.com)
PAP / gazeta.pl / kw

Po sobotniej wypowiedzi abpa Wacława Depo na temat związku Kościoła i państwa opinia publiczna zawrzała - zobacz komentarze polityków i dziennikarzy.

Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, wygłosił kazanie podczas uroczystej Sumy odpustowej celebrowanej w klasztorze na Jasnej Górze.

Abp Wacław Depo za kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniał, że "myślenie, które nas zobowiązuje w Polsce ochrzczonej nie pozwala nam na rozdzielenie spraw Kościoła i Narodu, jak gdyby życie Narodu nic nas nie obchodziło".

"Nam nie grozi - demagogicznie ujmując - państwo wyznaniowe, ale jak mocno wołał święty Jan Paweł II: zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech, udający dobro" - mówił abp Depo.

Do tego tematu odwoływali się też felietoniści DEON.pl

Te słowa wzbudziły też kontrowersje wśród wielu polityków i komentatorów:

Marszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła: "Polska jest krajem neutralnym wyznaniowo i tutaj w Polsce mają prawo działać i pracować ludzie o innych wyznaniach. Kościół ma prawo przedstawiać swoje stanowisko i wierni mogą to stanowisko akceptować czy nie, ale politykę kreujemy dla wszystkich ludzi żyjących w naszym kraju, tak żeby wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie".

Barbara Nowacka z Twojego Ruchu powiedziała: "Jestem osobą niewierzącą. Dla mnie głos biskupa - niezależnie, jakiego wyznania - jest nieistotny. On przemawia do wiernych. (...) Fundamentalną rzeczą dla wierzących i niewierzących jest rozdział Kościoła od państwa".

Jacek Sasin z PiS: "W Polsce prawo tworzone jest przez parlament, ale zasiadają tam też osoby, które identyfikują się z Kościołem katolickim. Nic dziwnego, że kierują się jego zasadami. Całe prawo jest tworzone w oparciu o system moralny Kościoła. (...) Jest rozdział Kościoła od państwa, ale głos episkopatu jest ważny".

Do słów abpa Depo odwołał się też Jarosław Sellin (PiS), który tłumaczył jak rozumie zasadę autonomii Kościoła i państwa: "Polska konstytucja mówi, że wcale nie mamy państwa neutralnie światopoglądowego. Wyraźnie wskazuje na chrześcijański system wartości. A rozdział Kościoła od państwa ma być przyjazny - czyli współpracujący".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gorąco po wypowiedzi abpa Depo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.