Górale po raz 32. idą na Jasną Górę

KAI / drr

Górale z Nowego Targu i Bachledówki wyruszyli 23 lipca rano w 32. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej na Jasną Górę. Do Częstochowy dojdą w ostatnim dniu tego miesiąca.

Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy. Dzisiaj wyruszyła grupa nowotarska i z Bachledówki. Jutro na pielgrzymi szlak wyjdą osoby z Rabki i Orawy. Wszyscy spotkają się w Makowie Podhalańskim. W grupie nowotarskiej idzie blisko 150 pątników pod hasłem "Panie Pomnóż w Nas Wiarę". - W tym roku wiele osób pielgrzymuje z nami duchowo, które wcześniej złożyły kartki z intencjami dla nas na czas modlitwy w drodze. A oni zostając na miejscu będą się modlić o siły dla uczestników pielgrzymki - tłumaczy ks. Józef Urbańczyk z nowotarskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Przed wyjściem pielgrzymi uczestniczyli w krótkiej modlitwie, otrzymali błogosławieństwo od ks. proboszcza Stanisława Strojka. Następnie przeszli ulicami miasta. Byli serdecznie pozdrawiani przez mieszkańców, szczególnie kiedy przechodzili przez Rynek. Na krótkiej modlitwie zatrzymali się w kościele św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi.

Wśród pielgrzymów idzie brać kleryków pochodzących z Nowego Targu, jeden brat trynitarz, siostry sercanki, które pracują w mieście i w Białce Tatrzańskiej. - Cieszę się, że rodzice zabierają naszych wychowanków na szlak pielgrzymi - mówiła siostra Sylwia, dyrektorka przedszkola prowadzonego przez siostry w stolicy Podhala. - Jest wiele intencji. Będzie dużo czasu na modlitwę - uśmiechała się s. Sylwia. Dla Pani Ani z Nowego Targu pielgrzymka to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu. - Od kilku dobrych lat pielgrzymuję, zabieram też swoje dzieci - mówiła podczas przechodzenia przez miasto. W pielgrzymce idzie również Maciej Fryźlewicz, syn burmistrza Nowego Targu i bratanek ks. Andrzej Fryźlewicza, kapelana kard.

Franciszka Macharskiego. - Wujek jeszcze o niczym nie wie. To taka spontaniczna decyzja. Może jakoś będzie. Mam wiele intencji do przemodlenia, ale chyba najważniejsze jest zdrowie - powiedział młody nowotarżanin. Niektórzy pątnicy na pierwszy odcinek szlaku pielgrzymkowego wyruszyli w strojach regionalnych.

DEON.PL POLECA

W pierwszym dniu pielgrzymowania pątnicy zatrzymają się w Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu, które w tym roku obchodzi 50-lecie koronacji figury Gaździny Podhala. Ze szlaku pielgrzymkowego zejdą w godzinach wieczornych i zatrzymają się na nocleg w Rabie Wyżnej, rodzinnej miejscowości kard. Stanisława Dziwisza.

Średnio każdego dnia mają do pokonania 25 km.

Górale na Jasną Górę dojdą 31 lipca. Wejdą tam jak zawsze w strojach regionalnych. O godz. 14 pątnicy będą uczestniczyć w uroczystej Mszy św. Eucharystii będzie przewodniczył jeden z krakowskich biskupów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Górale po raz 32. idą na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.