Granica polsko-białoruska. Archidiecezja krakowska pomaga migrantom

Granica polsko-białoruska. Archidiecezja krakowska pomaga migrantom
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

106 tys. zł na kontynuację i rozwój działalności pomocowej dla migrantów i uchodźców przekazała dziś Caritas Archidiecezji Krakowskiej do Caritas Polska. To wpływy ze zbiórki pod kościołami, zorganizowanej w parafiach 21 listopada w odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Namioty Nadziei stanowiące zaplecze dla organizacji pomocowych i mieszkańców terenów przygranicznych, którzy pomagają napotkanym migrantom i wsparcie społeczności lokalnych – to odpowiedzi Caritas w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Organizacja kontynuuje też długofalową pomoc dla cudzoziemców przebywających w ośrodkach i tych, którzy już przeszli procedury azylowe.

Archidiecezja krakowska pomaga migrantom

Namioty Nadziei stanęły w Podlipkach w gminie Krynki oraz w Białowieży. Organizacje pomocowe działające w rejonie przygranicznym, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości udzielający pomocy migrantom i funkcjonariusze służb mundurowych, mogą stąd pobierać m.in. śpiwory, koce, kurtki, buty, termosy, żywność i artykuły higieniczne. Są to rzeczy, których potrzebują osoby przebywające przez wiele dni poza domem, w trudnym terenie i niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Cały czas dostępne są również pakiety Helps Pack, na które składa się plecak z wodą, ogrzewaczem do rąk, batonami energetycznymi, suchym prowiantem, kocem termicznym).

DEON.PL POLECA

Poza pomocą w rejonie przygranicznym Caritas kontynuuje działania adresowane do cudzoziemców przebywających w otwartych i strzeżonych ośrodkach oraz do tych, którzy po zakończeniu procedur administracyjnych rozpoczynają nowe życie w naszym kraju (tej grupie udzielają wsparcia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas diecezjalne i Caritas Polska).

– Do ośrodków prowadzonych przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną dostarczamy m.in. żywność, odzież, artykuły higieniczne, zabawki dla dzieci. Od początku obecnego kryzysu wartość tej pomocy przekroczyła już 1 mln zł – informuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Dostawy organizują zarówno Caritas Polska, jak i Caritas diecezjalne działające na terenach, gdzie zlokalizowane są ośrodki i inne placówki (archidiecezje białostocka, przemyska i warmińska; diecezje siedlecka, drohiczyńska, ełcka i zielonogórsko-gorzowska), pomaga także Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Szczegółowe informacje o udzielonej dotychczas pomocy są dostępne na stronie caritas.pl/migranci.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Sowa-Behtane

Wielokulturowość jako zjawisko społeczne oznacza nie tylko istnienie obok siebie wielu kultur, ale to przede wszystkim dynamiczny aspekt kontaktów zachodzących między nimi (…). W skali mikrospołecznej znakomicie ilustruje ten proces i oddaje jego istotę zawieranie...

Skomentuj artykuł

Granica polsko-białoruska. Archidiecezja krakowska pomaga migrantom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.