Grekokatolicy też wspominają dziś zmarłych

Grekokatolicy też wspominają dziś zmarłych
Cerkiew w Komańczy (fot. Przykuta / wikipedia.pl)
PAP / wm

Grekokatoliccy mieszkańcy Podkarpacia wspominają swoich zmarłych w drugi dzień Wielkanocy i 8 listopada, w dzień św. Dymitra. Jednak od kilkunastu lat wielu z nich odwiedza groby bliskich także 1 listopada - powiedział PAP proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach ks. Andrzej Żuraw.

- Pamięć oddawana zmarłym w drugi dzień Wielkanocy jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. Na cmentarzach odbywają się wtedy uroczyste nabożeństwa poprzedzone procesją. Natomiast podczas tzw. Dymitrów odprawia się na cmentarzach panichidę czyli modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli - powiedział ks. Żuraw. Dodał, że od paru lat grekokatolicy wspominają swoich zmarłych także 1 listopada.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach. Do bardziej znanych zaliczają się cmentarze w Komańczy, Zagórzu, Sanoku, Mokrem, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi.

Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy też wspominają dziś zmarłych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.