Światowe wyróżnienie greckokatolickiej świątyni

Światowe wyróżnienie greckokatolickiej świątyni
Cerkiew w Radrużu (fot. Wp / wikipedia.pl)
PAP / wm

XVI-wieczna cerkiew w Radrużu (Podkarpackie) znalazła się na prestiżowej, międzynarodowej liście World Monuments Fund (WMF), która prezentuje bezcenne obiekty warte ratowania i wsparcia finansowego - informuje "Rzeczpospolita".

Choć obecność w tym zestawieniu nie wiąże się z bezpośrednimi korzyściami finansowymi - fundacja nie przyznaje pieniędzy - to daje renomę. Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Wiesław Kaczmarek przyznaje, że byłby zachwycony, gdyby udało mu się wpisać jakiś zabytek na tę listę.

Kaczmarek przypomina, że kilka lat temu na liście WMF znalazła się łódzka kaplica Karola Scheiblera. - Od anonimowego darczyńcy dostaliśmy kilka milionów złotych na jej remont. Nie mamy pewności, że sponsora przyciągnęła promocja związana z obecnością na liście, ale nie można wykluczyć, że dowiedział się o tym zabytku dzięki promocji związanej z tym zestawieniem - mówi.

Świątynia w Radrużu jest jedną z czterech najlepiej zachowanych drewnianych cerkwi na pograniczu polsko-ukraińskim. Jak mówi Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie, "to unikat na skalę europejską". Wykonano już najpilniejsze prace zabezpieczeniowe, jednak by wnętrze i otoczenie cerkwi odzyskało blask potrzebne są pieniądze - remontu wymaga m.in. zabytkowa dzwonnica i mur warowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowe wyróżnienie greckokatolickiej świątyni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.