Greta Thunberg z doktoratem honoris causa. "Jej walka jest spójna z nauczaniem Jana Pawła II"

Greta Thunberg z doktoratem honoris causa. "Jej walka jest spójna z nauczaniem Jana Pawła II"
Greta Thunberg. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Helsinkach postanowił przyznać tytuł doktora honoris causa znanej szwedzkiej aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg.

Swoją „bezkompromisową i konsekwentną pracą na rzecz przyszłości naszej planety” Thunberg rzuciła wyzwanie „nam wszystkim”, byśmy „zmienili nasze codzienne życie jako członkowie wspólnot i społeczeństw, ale przede wszystkim jako istoty ludzkie” - uzasadniły przyznanie tego wyróżnienia władze wydziału 21 marca.

To już drugi doktorat dla Grety

Uczelnia poinformowała, że uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa jest planowana na 9 czerwca. Thunberg zostanie uhonorowana wraz z siedmioma innymi osobami, w tym pięcioma profesorami uniwersytetu i byłym przewodniczącym Światowej Federacji Luterańskiej bp. Munibem Younanem. Będzie to już drugi doktorat honoris causa dla szwedzkiej aktywistki: po raz pierwszy uhonorował ją uniwersytet w belgijskim Mons. 20-letnia obecnie Greta Thunberg stała się znana, gdy jesienią 2018 roku usiadła przez szwedzkim parlamentem, aby „zastrajkować” na rzecz większej ochrony klimatu. Zapoczątkowało to organizowane później w rożnych krajach świata „Fridays for Future” (piątki dla przyszłości).

Kard. Turkson o Thunberg: "Jest wielkim świadkiem Kościoła" 

Greta Thunberg stała się znana najpierw w swej ojczyźnie, a następnie na całym świecie, gdy 18 sierpnia 2018 po raz pierwszy stanęła przed szwedzkim parlamentem, by protestować przeciw zmianom klimatycznym. Potem powtarzała to przez 3 kolejne piątki, a od 8 września tegoż roku prowadzi te akcje co piątek, opuszczając w tym dniu zajęcia szkolne, na znak sprzeciwu wobec bierności rządzących w sprawach klimatu.

W 2019 roku wówczas 16-letnia szwedzka działaczka na rzecz ochrony klimatu, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla „za to, że jej polityczny apel o pilne podjęcie kroków na rzecz ochrony klimatu spotkał się z uwagą całego świata”, została też wyróżniona międzynarodową Pokojową Nagrodę Dzieci. W tym samym roku amerykański magazyn „Time” uznał młodą Szwedkę Człowiekiem Roku 2019.

DEON.PL POLECA

Walka Grety Thunberg w obronie środowiska naturalnego „jest spójna” z nauczaniem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w tej dziedzinie – zapewnił w grudniu 2019 kard. Peter K. Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Dodał, że jest ona „wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. troski o środowisko naturalne i o nasz wspólny dom”.

Młoda aktywistka szwedzka była również w Polsce. Podczas szczytu CO 25 w Katowicach w grudniu 2018 wygłosiła płomienne przemówienie dotyczące bagatelizowania przez polityków zmian klimatycznych. Wysłuchali jej wówczas z uwagą uczestnicy tamtego wydarzenia z ponad 200 krajów, w tym sekretarz generalny ONZ Antônio Guterres, który później w osobistej rozmowie z nią wyraził uznanie dla jej działań i zachęcił do dalszych akcji na rzecz ochrony klimatu.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Kamiński, Joanna Podsadecka

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
M. Gandhi

Najpierw bezkresna zielona tajga, martwe konie na dzikich stepach Mongolii i audiencja u japońskiej księżniczki. A potem surowe ziemie tajemniczych Ajnów, żydowski „raj” na terytorium...

Skomentuj artykuł

Greta Thunberg z doktoratem honoris causa. "Jej walka jest spójna z nauczaniem Jana Pawła II"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.