"Grób Chrystusa jest przeniknięty zwycięstwem"
"Grób Chrystusa, nie jest pustką ani nicością, ale przeniknięty jest zwycięstwem Chrystusa" - mówił w Wielką Sobotę abp Marek Jędraszewski.
Metropolita łódzki przewodniczył w liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze łódzkiej. W trakcie uroczystości udzielił sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego czterem dorosłym osobom.
Metropolita łódzki rozpoczął homilię od cytatu z poematu Karola Wojtyły "Wigilia Wielkanocna 1966": "Jest taka noc, gdy czuwając przy Twoim grobie, najbardziej jesteśmy Kościołem. Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją...". "Poemat nawiązywał do tysiąclecia chrztu Polski. Karol Wojtyła starał się pokazać, jak bardzo to wydarzenie paschalne, pustego grobu, wchodzi w Polskę, odnajdując dla siebie najbardziej głęboki sens swego dalszego istnienia. Ta właśnie noc - kiedy najbardziej jesteśmy Kościołem, kiedy czuwamy przy grobie Chrystusa" - mówił abp Marek Jędraszewski.
"Kościół czuwa tej nocy przy pustym grobie Chrystusa, który nie jest pustką ani nicością, ale przeniknięty jest zwycięstwem Chrystusa nad złem, grzechem, śmiercią, szatanem" - podkreślał pasterz Kościoła w Łodzi.
Metropolita łódzki zauważył, że warto przypomnieć słowa "proroka nicości, absurdu i śmierci" z połowy XX wieku, - Jeana Paula Sartre'a. Próbując określić sens ludzkiego życia stwierdził on, że "absurdem jest to, żeśmy się urodzili i absurdem jest to, że umrzemy". "Dla niego wszystko było absurdem właśnie dlatego, że twierdził, że nie ma Boga. Co więcej - twierdził, że jako pierwszy ma dowody, na to, że Boga nie ma. Jak Boga nie ma, to rzeczywiście wszystko jest absurdem - i nasze narodziny i nasza śmierć" - mówił abp Jędraszewski.
Jednak zmartwychwstanie Chrystusa nadaje naszemu życiu zupełnie inny wyraz. "Sięgamy wieczności, ku wieczności zdążamy, a jednocześnie w świetle Chrystusowego triumfu nad złem, grzechem, szatanem i śmiercią, rozumiemy, że ta walka rozpaczy z nadzieją, wciąż nakłada się na wszystkie walki dziejów, napełnia je wszystkie w głąb" - powiedział metropolita łódzki i przypomniał obrazy, jakie pokazywały wcześniejsze czytania liturgii słowa.
"Zmaganie rozpaczy i nadziei kończy się dla tego, kto wierzy w to, że Jezus jest prawdziwie Bożym Synem, Zbawicielem Świata i Odkupicielem Człowieka - bo zmartwychwstał, obdarzając nas nadzieją tej wieczności, tej szczęśliwości wiecznej, w której on przebywa zasiadając po prawicy Ojca" - mówił metropolita łódzki.
Podczas liturgii abp Jędraszewski dokonał poświęcenia wody, która będzie wykorzystywana m.in. do udzielania sakramentu chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne - wyrzekli się grzechu, szatana oraz wszystkiego co prowadzi do zła, a wyznali wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Podczas liturgii cztery dorosłe osoby przyjęły chrzest.
Skomentuj artykuł