Groby Pańskie w warszawskich kościołach

Groby Pańskie w warszawskich kościołach
Grób Pański w w kościele Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
KAI / drr

Skromność i prostota skłaniająca do zadumy nad kondycją naszej wiary oraz apel o poprawę osobistych relacji z Bogiem - to w tym roku główne motywy wystroju Grobów Pańskich w warszawskich kościołach.

W Bazylice św. Krzyża okrytą białym całunem figurę Chrystusa okalają zawieszono wysoko białe połacie papieru, na których z lewej strony widnieją słowa "nie wstydzę się Ewangelii" (Rz 1,16), a po prawej "...nie wstydzę się Kościoła". Pod figurą Chrystusa umieszczono wizerunek modlącego się bł. Jana Pawła II, księgę Ewangelii oraz fragment modlitwy arcykapłańskiej Jezusa: "Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy będą wierzyć we mnie" (Jan 17,20).

W kościele sióstr wizytek w wystroju Grobu Pańskiego dominuje biel płótna, kwiatów i świec. Na pierwszym planie ustawiona została czarna skrzynia, której wewnętrzne ścianki wysadzono lustrzanym szkłem. Z boku widnieją słowa z Księgi Rodzaju: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz".

Prostota skłaniająca do zadumy nad kondycją ludzkiej wiary to także cecha wystroju Grobu Pańskiego w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca (seminaryjnym). Do jego dekoracji wykorzystano niewiele elementów. W tle wysoki na ponad trzy metry drewniany krzyż z przewieszoną białą stułą. Na pierwszym planie złożony do grobu Jezus, przykryty białym płótnem.

Motyw lustra powraca w kościele akademickim św. Anny. Tematem Grobu Pańskiego jest refleksja nad fundamentami wiary, które symbolizuje Dekalog, oraz apel o właściwe wypełnianie Bożych przykazań. Na czarnym tle ustawiono prostokąty luster, na których - w formie pytań - wypisano dziesięć przykazań, np. "Używasz imienia Mego nadaremno?", "Zabijasz?", "Cudzołożysz?", "Jesteś chciwy?". Przed lustrami umieszczono figurę Chrystusa, owiniętą w folię. Rozpostarte dłonie ułożono obok figury.

Jeden z największych Grobów Pańskich można zobaczyć w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Już od wejścia do świątyni w oczy rzuca się kolorowa plansza ze słowami "Wybrali Barabasza... a ja?". Na tle napisu zgromadzenie ludzi patrzących na ogniste niebo. Poniżej figura Chrystusa pośród rozbitych tablic Dekalogu.

Z kolei jeden z najskromniejszych i najbardziej wymownych w swej prostocie Grobów Pańskich można zobaczyć w pobliskim kościele ojców jezuitów. Centralnym punktem czarnego wystroju jest obraz Caravaggia "Złożenie do grobu". Ciemne tło dzieła sztuki doskonale współgra z przestrzenią kaplicy. Pod obrazem wzrok przykuwa jedynie dywan biało-zielonych kwiatów.

Tradycyjnie skromny Grób Pański przygotowały także siostry franciszkanki służebnice Krzyża w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej. Ciało Chrystusa w białym całunie spoczywa pod drewnianym łukiem, ozdobionym pąkami czerwonych róż.

W dominikańskim kościele św. Jacka w wystroju Grobu Pańskiego dominuje motyw drzewa - symbolu życia. Drzewo jest podzielone na część żywą, zieloną i obumarłą. Poniżej z jednej strony zielona, dojrzała trawa kontrastuje ze spróchniałymi pniami. Pośrodku figura Chrystusa.

Klasztor paulinów prezentuje Grób Pański, którego tematem jest 25 lat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i troska o życie poczęte. Z prawej strony figury Chrystusa umieszczono krzyż, a do niego drewniane tabliczki: na pionowym ramieniu "prawo wyboru", po lewej: "Dziecko chciane", po prawej: "Dziecko niechciane".

W kościele św. Kazimierza przy Rynku Nowego Miasta na Grób Pański składa się las choinek i przezierających pomiędzy nimi przebiśniegów, na których spoczęło przyobleczone w białe płótno ciało Chrystusa.

Bodaj najbardziej niezwykły wystrój Grobu Pańskiego można zobaczyć w kościele pw. Nawiedzenia NMP, w jednej z najstarszych świątyń Warszawy. Wystrojowi towarzyszy fragment z Ewangelii według św. Marka "Ujrzycie Syna Człowieczego nadchodzącego z obłokami nieba". Aby zobaczyć Grób Pański, wierni muszą ustawić się w kolejce do kapsuły statku kosmicznego, przez którą należy przejść. Obok na podniesieniu ustawiono figurę Chrystusa. Po przejściu kapsuły zwiedzający patrzą w wyświetlany z rzutnika obraz kolorowego, rozgwieżdżonego nieba. Wystrój wzbudza duże zaciekawienie, ale i konsternację: jednym się podoba, innym nie.

Groby Pańskie w świątyniach na trasie Traktu Królewskiego odwiedzają co roku tłumy mieszkańców stolicy. Do kościoła akademickiego św. Anny kolejka zwiedzających sięgała kilkudziesięciu metrów, aż do sąsiedniego Domu Polonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Groby Pańskie w warszawskich kościołach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.