Grzegorz Kramer SJ: nagłaśniajcie tę skandaliczną i do cna złą wypowiedź

Grzegorz Kramer SJ: nagłaśniajcie tę skandaliczną i do cna złą wypowiedź
(fot. prywatne archiwum Grzegorza Kramera SJ)
2 lata temu

"Czasem mam wrażenie, że pedofilia jest początkiem zła, a nie jego końcem…" - pisze o. Grzegorz Kramer SJ na swoim blogu.

Przez kilkanaście miesięcy była WIĘZIONA i GWAŁCONA młoda dziewczyna. Sprawcą był ksiądz, zakonnik. Został usunięty ze stanu duchownego, skazany przez sąd. Sąd, już w dwóch instancjach zasądził wysokie odszkodowanie. Każdego człowieka ta sprawa mocno rusza. A jednak nie każdego. Jest w Polsce człowiek, dla wielu - niestety - autorytet, który postanowił wykpić wielką zbrodnię dokonaną na tej kobiecie. W swoim filmie, mówi miedzy innymi tak: "Dostać milion złotych za molestowanie, że tam ktoś kiedyś wsadził rękę pod spódniczkę, no któż by nie chciał. Wiele pań za mniejsze pieniądze spódniczki podciąga. Milion złotych to przez całe życia taka panienka jedna z drugą może nie zarobić, a tutaj za jednego sztosa. Żadne k..rwy nie są tak wynagradzane na całym świecie, a co dopiero nasz biedny kraj - nie wiem, jak to wytrzyma".

Sąd apelacyjny utrzymał wyrok milionowego odszkodowania i dożywotnią rentę dla kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza >>

Ten człowiek nazywa się Stanisław Michalkiewicz i jest między innym felietonistą mediów o. Tadeusza Rydzyka. Mam nadzieję, że ojciec Tadeusz i ojcowie redemptoryści nie będą już korzystali z usług tego pana. Pomijam już to, że wypowiedzi na temat tej tragedii są poniżej jakiegokolwiek poziomu człowieczeństwa, zastanawiam się nad tym, jak człowiek z takimi poglądami może być słuchany, jako autorytet, przez miliony ludzi. Jak taki człowiek może przystępować do sakramentów? Nie wiem jak można z tragedii trzynastoletniej dziewczynki, brutalnie gwałconej i więzionej przez księdza tak się wyśmiewać? Jak można w ogóle dopuścić do siebie takie myśli o dziecku skrzywdzonym?

Michalkiewicz mówi: "Skutki społeczne tego wyroku będą bardzo daleko idące. Jestem pewien, że teraz panienki na wyścigi, jedna przez drugą będą sobie przypominać. Dotychczas tylko celebrytki sobie przypominały, jak były molestowane". To zdanie kompletnie zaprzecza temu, co mówi Franciszek, coraz więcej polskich biskupów, jak choćby bp Andrzej Czaja w swoim liście do diecezji, i zdrowy rozsądek, który każe nagłaśniać krzywdę ludzką, nie dla zemsty, ale dla sprawiedliwości i ochrony potencjalnych ofiar.

Mam nadzieję, że media o. Rydzyka i inne media przestaną zapraszać tego pana jako eksperta i felietonistę, mam nadzieję, że ten pan przestanie być kimś, na kogo opiniach, inni ludzie wyrabiają sobie pogląd na świat i rzeczywistość.

Biskup Czaja po obejrzeniu "Kleru": czasem mam do czynienia z taką patologią wśród księży >>

Nie wolno kpić z tak potwornej zbrodni jaką jest pedofila, nie można bronić sprawców pedofilii kosztem kolejnych cierpień zadawanych najmniejszym. Słowo kpin, słowo zrzucające winę na ofiarę jest słowem zabójcy i współwinnego zbrodni. To, co i jak powiedział Michalkiewicz, jest podobne do tego o czym mówił bp Andrzej w wywiadzie dla Radia Doxa, kiedy wspominał rozmowę z księdzem pedofilem, który nie widział w swoich czynach żadnego zła.

Bardzo Was proszę nagłaśniajcie tę skandaliczną i do cna złą wypowiedź. Chrońmy dzieci i dorosłych nie tylko przed sprawcami bezpośrednimi, ale także przed słowami ludzi cynicznych i tak bardzo wypaczonych w swojej wierze.

POSŁUCHAJ TEŻ:

W ostatnich dniach byliśmy świadkami dwóch skrajnych postaw dotyczących skandali pedofilskich z udziałem duchowieństw w Kościele w Polsce. Komentują redaktorzy DEON.pl. Posłuchaj podcasta.

W rozmowie biorą udział: Karol Kleczka, Karol Wilczyński i Piotr Żyłka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
23,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Grzegorz Kramer SJ: nagłaśniajcie tę skandaliczną i do cna złą wypowiedź
Komentarze (25)
GP
~Grzegorz Prondziński
12 stycznia 2020, 10:14
Czy redaktor Michalkiewicz zasługuje na miłosierdzie? Czy w jego wypowiedziach są argumenty które skłaniają do refleksji nad kościołem i wymiarem sądownictwa? Redaktor Michalkiewicz wielokrotnie przypomina iż w KRK dokonano wielkiego zaniedbania. Część duchownych była współpracownikami SB. Nie dokonano lustracji czyli ujawnienia prawdy. By wybaczyć najpierw trzeba grzech ujawnić. Co więcej wielu duchownych współpracowało z SB pod wpływem szantażu związanymi z seksualnymi występkami. To pokutuje do dziś. Kolejna sprawa wiąże się z doświadczeniem spraw sądowych związanych z molestowanie. Molestowanie czy seks z nieletnimi jest złem. Karalnym. Trzeba też przypominać że szantaż związany z fałszywym oskarżaniem również. Po latach ujawniono wiele spraw tej natury. Stąd sądzenie jest tak trudne. Ważyć musi możliwość nadużyć obu stron. O tym redaktor Michalkiewicz pisze. Szkoda że została tak jednostronnie opisana. Szkoda że tyle niesprawiedliwych emocji wywołano.
WDR .
WDR .
9 października 2018, 06:24
"zdrowy rozsądek, który każe nagłaśniać krzywdę ludzką, nie dla zemsty, ale dla sprawiedliwości i ochrony potencjalnych ofiar" A no właśnie... Taki dokładnie cel przyświecał zwolennikom dostępu do m.in. teczek SB. Niestety wygrała koncepcja pana z GW, fałszywe miłosierdzie pana oddzielającego nas od prawdy grubą linią. Materiały, które mogły nagłośnić krzywdę ludzką zostały zniszczone lub sprywatyzowane (ilu kapłanów było przez nie szantażowanych?). To co później, po wielu latach udało się zrobić to namiastka sprawiedliwości. #hańba
9 października 2018, 01:10
Kramer, a piszesz prawdę czy znów oszczerstwo???
QP
Qj Pus
8 października 2018, 23:35
Skoro McCarrick za dekady uprawiania pedofilii dostał emeryturkę w klasztorze, podobnie abp Paetz po homohulaneczkach, to jaką karę powinnien za swój niewątpliwy występek werbalny ponieść Michalkiewicz?
L
Ludwik
8 października 2018, 23:20
Grzegorz Kramer wstydź się tego co mówisz o Redaktorze Michalkiewiczu. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd !!!!
MM
Marco M
8 października 2018, 21:28
Zgadzam się nagłaśniajmy skandaliczne wypowiedzi. M.in. takie: "To prawda, że wiele osób odeszło od Kościoła katolickiego do innych wspólnot chrześcijańskich albo założyło nowe Kościoły. Możemy się na to zjawisko zżymać, możemy mówić, że to dzieło szatana. Możemy. Jednak tak rzadko pokornie stwierdzamy: odeszli, bo okazało się, że Kościół, w którym się urodzili, wychowali, dostali chrzest, po prostu ich zawiódł. Ktoś powie: Kościół to matka. To prawda, jednak są takie matki, od których trzeba odejść by przeżyć, by się rozwinąć. Z miłości do siebie i ich samych. Znów: potrzeba nam pokory, nie oskarżeń." G. Kramer
SK
Sofia Kowalik
8 października 2018, 21:23
Takich ludzi jak Michalkiewicz to szkoda nawet komentować, takie dno. Tym bardziej nagłaśniać, bardziej takich ludzi zaboli niebyt w mediach. 
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
8 października 2018, 20:33
Takie wypowiedzi są przejawem głębokiego cynizmu. Cóż, licho nie śpi. Jest pożar, to jeszcze się dolewa oliwy do ognia. O to chodzi diabłu.
QP
Qj Pus
8 października 2018, 23:36
Diabłu zwykle chodzi o coś dokładnie przeciwnego - o to dokładnie, co uprawia Deon - tisze jediesz, dalsze budiesz. Ogłupianie nie lubi hałasu.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
8 października 2018, 19:52
Stanisław Michałkiewicz jest nie tylko felietonistą mediów ks Rydzyka, ale wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. To świadczy o morale i poziomie toruńskiego radia i szkoły ks Rydzyka, na które idą miliony dotacji z kasy państwowej.
SK
Sofia Kowalik
8 października 2018, 21:22
Po za nazwą katolicka rozgłośnia, całe imperium Rydzyka nie ma wiele wspólnego z chrześcijaństwem. Jeszcze za życia Życińskiego była iskerka nadzieji, że ktoś będzie miał jaja to zamknąć... teraz od lat nie ma na to szans. :/ 
M
Mieszko
8 października 2018, 18:17
Kramer już zgłupiał całkowicie. Wypowiedź Michalkiewicza jest  rzeczywiście skandaliczna ale dlaczego mamy ją nagłaśniać ? Czy powinniśmy napawać się zbrodnią albo gwałtem, opisywać je ze szczegółami  na pierwszych stronach gazet ? Czemu ma służyć ten gówniarski apel ? Pokazaniu że inni są brzydzi i glupsi od nas ?
QP
Qj Pus
8 października 2018, 23:30
Żyjąc w gorsecie udawania świętości jak się nadarza okazja, to ciśnienie trzeba spuścić.
12 października 2018, 12:29
Z treścią się w pełni zgadzam, z formą - w żaden sposób. Krytykować obrażając nie sztuka - Szanowny mrf771. Mimo wszystko - szanuj przeciwnika.
a a
a a
8 października 2018, 17:37
No ale tak logicznie rzecz biorąc ta wypowiedź ma sens - milion złotych plus dożywotnia renta to naprawdę spoko wynagrodzenie, większość ofiar molestowania nie może na takie coś liczyć.
MM
Marco M
8 października 2018, 21:41
Tak się właśnie zastanawiam ile milionów od państwa powinien dostać T. Komenda za swoje 18 lat w więzieniu. Jeśli przyjąć "taryfikator" zaproponowany w tej sprawie, to odszkodowanie poniżej 50 mln i renta poniżej 40 tys. miesięcznie byłyby skandalem.
6 września 2019, 00:43
A moim zdaniem powinien to płacić sędzia, który wydał wyrok i ówczesny minister sprawiedliwości, który na ten wyrok nie zareagował.
WW
Walenty Walentynowicz
8 października 2018, 17:10
Obmawianie drugiego człowieka, odmawianie mu prawa do swojego zdania - taki charakter ma wiele publikacji i wpisów na Deonie. Zły, niedobry jest ten kto nie był na "Klerze" i nie wygłosił jego pochwały.A wszystko to ozdobione jest faryzejskim wołaniem o wierność Ewangelii...
S
Stanisław
8 października 2018, 17:09
Michalkiewicza lubię jeszcze mniej nmniej niż o. Kramera. To postać (Michalkiewicz) cokolwiek szemrana. Niemniej oglądanie facjaty o. Kramera to też nie jest przyjemność. Za jego min. przyczyną przestałem czytać Deon, ale niestety "zalajkowałem" kiedyś ten portal na Facebooka. Zaglądam tam raz w miesiącu, a tam właśnie - o. Kramer przysłany przez Deon.  Czy ktoś mi podpowie jak "odlajkować" portal z FB? - nie jestem w tym biegły.  Zdecydowanie bardziej wolę Idziemy.pl
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
8 października 2018, 16:25
Język nienawiści, pogarda i dno moralne. Dlatego nikogo już nie dziwi że to "dziennikarz" po szkole ks. Rydzyka. 
QP
Qj Pus
8 października 2018, 16:24
Tak właściwie to czemu Ojciec Kramer w podskokach nie biegnie za coś podziękować Michalkiewiczowi, jak dopiero co dziękował Smarzowskiemu?!?
S
Szczelka
8 października 2018, 14:18
Wypowiedź oczywiście jest poniżej poziomu człowieczeństwa, ale uważam, że my, chrześcijanie, musimy się skupić na Ewangelii. A  Ewangelia to Dobra Nowina, przekaz pozytywny. Jeśli będę siał oburzenie czyimiś skandalicznymi słowami, to owocem będzie jeszcze większy ferment, hejt, wzajemna niechęć, generalnie "nie-pokój". A Jezus powiedział: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój". Dzisiaj przeczytałam Ewangelię, w której ktoś pyta Jezusa, komu ma pomagać, komu ma czynić dobrze, komu należy się jego dobre słowo i uśmiech z rana. A Jezus mu odpowiada: to jest zupełnie na odwrót, nie tak pytaj. Pytaj siebie, komu TY dziś pomogłeś, komu poświęciłeś czas i energię, do kogo przyjaźnie się uśmiechnąłeś. Nie pytaj, kto jest twoim bliźnim, tylko dla kogo TY jesteś prawdziwym bliźnim. Jezus mówi mi dzisiaj: ważne jest dobro, które masz w sercu, i czy możesz nim kogoś obdarować. Pozdrawiam.
QP
Qj Pus
8 października 2018, 14:23
Po czym Pani wnosi, że uprawianie Chrześcijaństwa ma polegać na ograniczeniu się do takiego hipisizmu jak Pani opisuje? Nie wydaje się Pani, że popełnia błąd eliminacji jednej skrajności kontrskrajnością z drugiego bieguna?
WW
Walenty Walentynowicz
8 października 2018, 13:06
ja nagłaśniam sprawę, że pan Kramer nie jest żadnym autorytetem i jego wezwania nic nie znaczą!!!
QP
Qj Pus
8 października 2018, 12:53
Czy zachowanie Michalkiewicza powinno być traktowane tak samo, jak zachowanie "uchodźców", czy nie powinno? Skoro należy nagłaśniać wypowiedź Michalkiewicza to czy należałby nagłaśniać i piętnować każdy przejaw patologii, którą przynieśli ze sobą "uchodźcy"? Jeśli eksponowanie patologii przyniesionych wraz z "uchodźcami: jest hejtem wobec "uchodźców" i antychrześcijańską postawą, to czemu piętnowanie patologii prezentowanej przez Michalkiewicza ma być słuszne, całkowicie chrześcijańskie i bezhejtowe?

Skomentuj artykuł

Grzegorz Kramer SJ: nagłaśniajcie tę skandaliczną i do cna złą wypowiedź
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.