Gwatemala: biskupi potępili porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie migracji
Porozumienie Gwatemali ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie migrantów i uchodźców ostro potępił Kościół katolicki w tym środkowoamerykańskim kraju. Komunikat, wydany przez bp. Álvaro Ramazziniego z okazji wizyty w Gwatemali amerykańskiego sekretarza bezpieczeństwa narodowego Kevina McAleenana, skrytykował "nieodpowiedzialne, nieprzejrzyste, służalcze i schlebiające postępowanie członków naszego rządu podczas rozmów i przy podpisywaniu umów".
Biskup diecezji Huehuetenango, który w episkopacie kieruje komisją ds. ruchliwości ludzkiej, potępił również "milczenie i ostentacyjną obojętność [władz] na masowe deportacje, śmierć i zabójstwa Gwatemalczyków na ulicach, granicach, w ośrodkach przetrzymywania [migrantów] i w obliczu rozdzielania rodzin". Wyraził ponadto "oburzenie z powodu "podwójnej moralności Stanów Zjednoczonych, które mówią o prawach migrantów i uchodźców, ale nie ratyfikowały ważnych konwencji i traktatów międzynarodowych dotyczących tej kwestii".
Nota episkopatu domaga się także od instytucji gwatemalskich, aby "stosowały prawo, stawiając na pierwszym miejscu dobro wspólne" i odrzucając "jakiekolwiek formy nacisku".
Ulicami stolicy kraju przeszedł 4 sierpnia marsz protestacyjny przeciw porozumieniu z udziałem m.in. członków wspomnianej komisji episkopatu i jezuickiej sieci solidarności z migrantami.
Porozumienie, podpisane 2 bm. przez prezydentów: Gwatemali - Jimmy’ego Moralesa i USA - Donald Trumpa, przewiduje, że to środkowoamerykańskie państwo będzie odtąd uważane za "bezpieczny kraj trzeci", w którym migranci z innych państw tego regionu będą mogli czekać składać wnioski o azyl w Stanach Zjednoczonych.
Skomentuj artykuł