"Gwiazda Kazachstanu" od piątku w Warszawie

"Gwiazda Kazachstanu" od piątku w Warszawie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Po katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, kościół Najświętszego Zbawiciela będzie kolejnym miejscem w stolicy, gdzie peregrynować będzie ołtarz "Gwiazda Kazachstanu". Autorem ołtarza jest gdański artysta Mariusz Drapikowski.

Ołtarz w lipcu zostanie przekazany do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie i jest częścią większego projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace, którego zadaniem jest apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Planowane jest utworzenie na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju czyli "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju". Obecnie istnieją już trzy takie miejsca: w Jerozolimie, Medjugorie i Oziornoje, gdzie trafi "Gwiazda Kazachstanu".

Początek uroczystej peregrynacji ołtarza w warszawskim kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej w piątek 22 lutego o godz. 15.00. Przez tydzień codziennie trwać będzie tam adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu "Gwiazda Kazachstanu".

Ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" był już obecny w kilku polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Krzeszowej, Wałbrzychu, Wrocławiu, Oleśnicy, na Jasnej Górze, Luboniu. Dzieło to pobłogosławił w 2012 r. papież Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Inspiracją do powstania ołtarza był "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II, a szczególnie jego trzecia część dotycząca Abrahama, będącego obok Maryi Królowej Pokoju patronem Kazachstanu. Monstrancja nawiązuje kształtem do wizerunku Matki Bożej tulącej do swojego serca Jezusa Eucharystycznego. Sylwetkę Maryi spowija rybacka sieć z różańcem z czerwonych paciorków ułożonym w kształcie serca. Odnosi się to do modlitwy różańcowej deportowanych Polaków z Ukrainy w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i wymodlonego cudu w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Oziornoje w 1941 r. - wypełnienie się wodą wyschłego jeziora z mnóstwem ryb, co uratowało ludzi od śmierci głodowej.

W ołtarzu są umieszczone postaci biblijne, a także św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II - apostołów Bożego Miłosierdzia. Ołtarz jest równocześnie relikwiarzem św. s. Faustyny i bł. Jana Pawła II.

Oziornoje jest małą wioską na północy Kazachstanu, liczącą ok. 600 mieszkańców. Większość z nich to Polacy deportowani z Ukrainy w 1936 r. Kiedy podczas wojny cierpieli tak jak inni zesłani tam ludzie, straszliwy głód, Maryja wyprosiła dla nich cud. W święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w 1941 r. wypełniło się wodą dawno wyschnięte jezioro, w którym pojawiło się też mnóstwo ryb. Dzięki nim mieszkańcy Oziornoje oraz okolicznych wiosek i miast zostali uratowani od śmierci głodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Gwiazda Kazachstanu" od piątku w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.