Kazachstan: I Kongres Eucharystyczny

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

W stolicy Kazachstanu Astanie odbył się pierwszy w tym kraju Kongres Eucharystyczny. W jego trakcie w miejscowej katedrze odsłonięto ołtarz adoracji "Gwiazda Kazachstanu".

"Był to jak na razie kongres diecezjalny, ale pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Kazachstanie. Jego hasłem były słowa: «A Słowo ciałem się stało i zamieszkało między nami». Było to ważne wydarzenie dla naszego Kościoła" - podkreślił w rozmowie z Radem Watykańskim metropolita Astany abp Tomasz Peta.

DEON.PL POLECA
W kongresie uczestniczył i przewodniczył centralnej Eucharystii Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Obecny był także nuncjusz apostolski, biskupi kazachscy oraz wielu księży i wiernych z całego kraju.

"W pierwszym dniu kongresu w miejscowej katedrze odsłonięto ołtarz adoracji "Gwiazda Kazachstanu". Przez rok pozostanie on w Astanie, a następnie na stałe będzie obecny w sanktuarium narodowym Królowej Pokoju w Oziornoje. Wspólnota Regina della Pace z Polski, która ufundowała ołtarz, pragnie ustanowić dwanaście takich miejsc modlitwy o pokój na świecie. Pierwszym była Jerozolima, a Kazachstan jest drugim. Odsłonięcie tego ołtarza było znaczącym momentem naszego kongresu" - podkreśla abp Peta.

Metropolita przypomina, że od czasu pielgrzymki Jana Pawła II do tego kraju, czyli już jedenasty rok, w astańskiej katedrze trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. "Prowadzona jest ona siłami całej diecezji. Wierni z najdalszych zakątków, by wziąć w niej udział muszą pokonać w jedną stronę ponad 850 km. Pociągiem zajmuje im to dwa, trzy dni. Mimo ogromnych odległości chętnych nie brakuje" - zauważa abp Peta.

"Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem modlitwy mieszkańców Kazachstanu" - podkreśla uczestniczący w kongresie o. Albert Szustak OSPPE. Polski paulin wskazuje, że z miejsca, gdzie od lat trwa wieczysta adoracja, teraz popłynie szczególna modlitwa o pokój. "Ze stepów kazachskich do Boga płynie modlitwa za cały świat" - podkreśla o. Szustak przypominając, że Matka Boża Królowa Pokoju jest patronką Kazachstanu i Azji Centralnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kazachstan: I Kongres Eucharystyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.