"Halloween jest z gruntu antychrześcijańskie"

"Halloween jest z gruntu antychrześcijańskie"
(fot. Wikimedia Commons / CC)
7 lat temu
KAI / mm

"Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim" - przestrzega abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych. Metropolita łódzki podkreśla, że nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy, osoby wierzące. Dorośli zaś "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem".

Abp Jędraszewski podkreśla w liście, że w uroczystość Wszystkich Świętych wierni czczą "nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym". "Poprzez nich chcemy uwielbić samego Boga, który 'jest źródłem wszelkiej świętości'" - wyjaśnia metropolita łódzki. Z kolei Dzień Zaduszny jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. "W Dniu Zadusznym wspomina się zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych zmarłych, którzy nie mogą wejść do nieba, ponieważ mają jeszcze pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości" - tłumaczy pasterz Kościoła w Łodzi. Obydwa święta mają długą tradycję - kult świętych rozpoczął się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa od oddawania czci męczennikom, a Dzień Zaduszny wziął swój początek w opactwie Cluny w końcu X wieku.

Metropolita łódzki zauważa w liście, że prawdy o świętych obcowaniu, odpuszczeniu grzechów, zmartwychwstaniu ciał i żywocie wiecznym od początku "spotykały się z ogromnym oporem ze strony pogan". "Świat pogański wolał okrutnie prześladować chrześcijan, niż przyjąć prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, który wszystkim ludziom przyniósł nadzieję życia wiecznego" - ocenia abp Jędraszewski.

Dopiero po edykcie mediolańskim (313 r.) chrześcijanie mogli bez represji głosić prawdy wiary. "Tymczasem obecnie, dokładnie 1700 lat od ogłoszenia tego edyktu, mamy do czynienia w świecie zachodnim, w tym także i w Polsce, z wyraźnym nawrotem pogańskich praktyk, między innymi w postaci propagowanego w wielu szkołach, a nawet przedszkolach, tak zwanego 'święta Halloween'" - zauważa biskup łódzki.

"Należy w pełni uświadomić sobie fakt, że swymi korzeniami 'Halloween' sięga do pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Jest zatem świętem z gruntu antychrześcijańskim" - przestrzega abp Jędraszewski. W związku z tym osoby wierzące "nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy", a rodzice i wychowawcy "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem".

Metropolita łódzki podkreśla, że nie ma wątpliwości, iż "wprowadzanie dzieci i młodzieży, a nawet i części dorosłych, w praktyki 'Halloween' jest niezgodne z nauką Kościoła" (par. 2126 i 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego). "Zdecydowanie krytyczne podejście do 'święta Halloween' jest tym bardziej niezbędne, że dla niektórych łączy się ono nawet z kultem szatana, ojca wszelkiego zła, grzechu i śmierci" - przypomina abp Jędraszewski.

Pasterz Kościoła w Łodzi apeluje o udział wiernych we Mszy świętej w uroczystość Wszystkich Świętych. "Sama obecność tylko na cmentarzu żadną miarą nie wystarcza. W tym dniu konieczny jest nasz udział we Mszy świętej, podczas której celebrujemy tajemnicę Chrystusa" - podkreśla abp Jędraszewski.

Metropolita łódzki zachęca też do kultywowania pamięci o zmarłych, szczególnie w Dniu Zadusznym. "Pamięć ta przybiera szczególny kształt miłości solidarnej, ponieważ każe nam wspomagać dusze cierpiące w czyśćcu. Możemy to uczynić poprzez modlitwę, Msze święte zamówione w intencji naszych drogich zmarłych, poprzez możliwość zyskania dla nich odpustu zupełnego za nawiedzenie cmentarzy w ciągu ośmiu dni po uroczystości Wszystkich Świętych, a także poprzez tradycyjne w tym listopadowym okresie Wypominki" - wylicza biskup łódzki.

Abp Jędraszewski zwraca również uwagę wiernych na zapomniany niemiecki obóz koncentracyjny, który w 1942 r. założyli w Łodzi naziści. Był przeznaczony wyłącznie dla polskich dzieci. "Jak utrzymują historycy, był to jedyny obóz koncentracyjny dla dzieci istniejący na terenach przez nich opanowanych. Działał on aż do połowy stycznia 1945 r. na specjalnie do tego celu wydzielonym terenie żydowskiego getta. Przeszedł do historii jako obóz przy Przemysłowej. Pochłonął życie kilkunastu tysięcy dzieci, od okresu niemowlęcego po wiek szesnastu lat" - przypomina metropolita łódzki.

7 listopada w łódzkiej katedrze odprawiona zostanie Msza święta, w trakcie której zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa przypominająca "męczeństwo młodych Polaków, którym w tak okrutny sposób odebrano nie tylko dzieciństwo i młodość, ale również i życie". Po liturgii wyruszy procesja do miejsca kaźni.

"Do udziału w tych uroczystościach zapraszam wszystkich, zwłaszcza dzieci i młodzież. Natomiast wszystkich Was, Drodzy Siostry i Bracia, proszę o modlitwę w intencji pomordowanych. Wielkim moim pragnieniem jest także to, by taka procesja stała się odtąd pieczołowicie strzeżoną łódzką tradycją - by corocznie w okresie związanym ze wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych wyruszał z Katedry i pośród modlitwy zdążał na ulicę Przemysłową pochód młodych, pragnących pamiętać o swoich rówieśnikach sprzed siedemdziesięciu lat" - apeluje metropolita łódzki.

"List pasterski na chrześcijańskie świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych oraz liturgicznego wspomnienia Dnia Zadusznych" zostanie odczytany w niedzielę, 27 października, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Halloween jest z gruntu antychrześcijańskie"
Komentarze (19)
P
P
30 października 2013, 12:12
Polskie święto to są Dziady, a nie żadne Wszystkich Świętych, które przybyło z żydowskiej mitologii. ... Błąd. Polskie święto to są słowiańskie Dziady, a nie irlandzko-walijsko-amerykańskie święto dyni pochodzenia celtyckiego. W związku z tym sugeruję krucjatę! Na początek przeciwko chodowcom dyń! ... Bredzisz. Ciasto z dyni jest pyszne. ... Zupka jeszcze lepsza :)
!
!!!
30 października 2013, 03:44
Polskie święto to są Dziady, a nie żadne Wszystkich Świętych, które przybyło z żydowskiej mitologii. ... Błąd. Polskie święto to są słowiańskie Dziady, a nie irlandzko-walijsko-amerykańskie święto dyni pochodzenia celtyckiego. W związku z tym sugeruję krucjatę! Na początek przeciwko chodowcom dyń! ... Bredzisz. Ciasto z dyni jest pyszne.
P
P
30 października 2013, 01:06
Polskie święto to są Dziady, a nie żadne Wszystkich Świętych, które przybyło z żydowskiej mitologii. ... Błąd. Polskie święto to są słowiańskie Dziady, a nie irlandzko-walijsko-amerykańskie święto dyni pochodzenia celtyckiego. W związku z tym sugeruję krucjatę! Na początek przeciwko chodowcom dyń!
!
!!!
30 października 2013, 00:25
Polskie święto to są Dziady, a nie żadne Wszystkich Świętych, które przybyło z żydowskiej mitologii. ... Błąd. Polskie święto to są słowiańskie Dziady, a nie irlandzko-walijsko-amerykańskie święto dyni pochodzenia celtyckiego.
P
P
30 października 2013, 00:23
no i o choince nie zapominajcie!!! :) Pamiętajmy, że we wszystkim ważny jest umiar. niech sobie to Halloween będzie. Bo czemu nie? Trochę radości dla dzieciaków, ot i wszystko... A kto chce pamiętać o rzeczach ważnych - pamiętał będzie.
P
P
30 października 2013, 00:20
ta... powiedzcie to Mickiewiczowi... homogenizacja kultur jest nieunikniona, zwłaszcza dziś, kiedy żyjemy w globalnej wiosce...
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
29 października 2013, 07:56
Czy w diecezji łódzkiej są organizowane korowody świętych, czy biskup tylko ogranicza się do zabraniania czegoś ?  [url=http://ekai.pl/diecezje/bielsko-zywiecka/x71938/korowod-swietych-przeszedl-ulicami-bielska-bialej/]http://ekai.pl/diecezje/bielsko-zywiecka/x71938/korowod-swietych-przeszedl-ulicami-bielska-bialej/ [/url][url]http://www.archpoznan.pl/content/view/2967/107/[/url]
Z
zołza
29 października 2013, 07:28
święty Mikołaj to dobry byt -a ja się bałam właśnie jego
M
MrT
28 października 2013, 18:23
Polskie święto to są Dziady, a nie żadne Wszystkich Świętych, które przybyło z żydowskiej mitologii.
B
boston
28 października 2013, 02:34
ludzie w Polsce !!! szkoda mi was , Halloween !!! w Polsce ? co nastepne , swieto dziekczynienia (thanksgiving)? bedziecie jesc indyka w czwartek tak ? a moze Columbus day ? wymyslcie sobie k....a cos sami a nie malpujecie wszystko i wszystkich dookola .prostaki !!!
O
open
27 października 2013, 23:54
zawsze mnie zastanawia dlaczego pokutuje w hierarchach potrzeba listów pasterskich jak za PRLu i dlaczego w tych listach nigdy nie ma zaproszenia do bliskości z Bogiem tylko pietnowanie trgo czego sie nie powinno. Uczcie ludzi bycia blisko Jezusa - ominą to co złe i nie dadzą się niczym zwieść. Jeśli zamiast głoszenia Żywego Słowa homilią dostowsowaną do czytań jest gazetka do przeczytania z ambony to proszę się nie dwiwić że wierni  i księża bładą. I potem są takie bzdury ,że w karedrze łódzkiej po Liturgii Słowa czyta się Katechizm a nie uczy wiernych wrażliwości na Słowo z czytań.
27 października 2013, 22:13
Zakazy,zakazy,zakazy.A Heloween wchodzi w próznie jaka pozostawia Kosciól parafialny.Jest zbyt wileu księzy co nie dbaja o parafian słabnacych w wierze. ... Halloween - "święto" komercjii pogańskiej. Jak ktoś jest poganinem, niech sobie świętuje. Ale winienie księży? Fakt, lepiej, jak sie jakiegoś winnego znajdzie, zawsze to milej się usprawiedliwić.
MF
Michał Faflik
27 października 2013, 20:59
 jaką podłą kanalią trzeba być, żeby mówić takie rzeczy... :( ... O co ci chodzi?
A
Anka
27 października 2013, 18:24
Metropolita łódzki zauważa w liście, że prawdy o świętych obcowaniu, odpuszczeniu grzechów, zmartwychwstaniu ciał i żywocie wiecznym od początku "spotykały się z ogromnym oporem ze strony pogan". "Świat pogański wolał okrutnie prześladować chrześcijan, niż przyjąć prawdę o Chrystusie" - jaką podłą kanalią trzeba być, żeby mówić takie rzeczy... :(
J
Jacek
27 października 2013, 15:03
Zakazy,zakazy,zakazy.A Heloween wchodzi w próznie jaka pozostawia Kosciól parafialny.Jest zbyt wileu księzy co nie dbaja o parafian słabnacych w wierze.
A
agasi
27 października 2013, 12:17
polecam ksiazke zielnik swietowan wv Polsce etnolog doskonale opisala korzenie tego swieta zdecydowanie ma pogańskie korzenie
MB
Maria Biedka
27 października 2013, 11:17
Cieszę się każadą informacją na ten temat. Dobrze byłoby, aby pasterze wszystkich diecezji zabrali głos. Trzeba się spieszyć, bo to zło szerzy się jak zaraza, a wielu katolickich wychowawców nie reaguje - najczęściej nieświadomi zagrożenia.
P
picassojerzy
27 października 2013, 11:13
Bardzo dobrze że przynajmniej jeden z biskupów jasno i wyraźnie mówi o złu i zagrożeniach jakie wypłyłwa z halloween. W jasny sposób przeciwstawiającego się Świętu Wszystkich Świętych
M
Mojżesz
27 października 2013, 10:14
http://gosc.pl/doc/1345842.Byla-satanistka-o-Halloween?fb_action_ids=10151945087661970&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210151945087661970%22%3A393869420683716%7D&action_type_map=%7B%2210151945087661970%22%3A%22og.likes%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

Skomentuj artykuł

"Halloween jest z gruntu antychrześcijańskie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.