Marsz Świętych alternatywą dla Halloween

Marsz Świętych alternatywą dla Halloween
(fot. Lawrence OP / Foter.com / CC BY-NC)
KAI / mm

W Katowicach i Chudowie 31 października, dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych, odbędą się Marsze Świętych. Mają być alternatywą dla Halloween.

Od wielu lat obserwujemy zjawisko rozpowszechniania w Polsce Halloween - pogańskiego zwyczaju obchodzonego 31 października, związanego z maskaradą, którego symbolem są dynie z wyszczerbionymi zębami, duchy i czarownice. Katolicką odpowiedzią na przeżywanie wieczoru przed uroczystością Wszystkich Świętych ma być marsz ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.

Jeden z nich odbędzie się w parafii Św. Ludwika Króla w Katowicach Panewnikach - Marsz Świętych przejdzie ulicami dzielnic Ligota-Panewniki. Uczestnicy, przebrani za aniołów i świętych, będą nieść wizerunki świętych i błogosławionych, a przez to promować uroczystość Wszystkich Świętych. Dodatkową atrakcją będzie rozdawanie cukierków, zawiniętych w papierki, na których przechodnie odnajdywać będą cytaty osób, których życie zasłużyło na miano świętej drogi tu, na ziemi. Kolejny punkt to Noc Świętych, czyli propagowanie świętości poprzez film CRISTIADA. Zwieńczeniem będzie odmówienie litanii do Wszystkich Świętych. "Marsz Świętych i Noc Świętych są odpowiedzią na kulturę zła, która poprzez reklamę i media szerzona jest we współczesnym świecie" - mówi organizator o. Alan Rusek OFM, proboszcz parafii.

Marsze odbędą się także w mniejszych miejscowościach. Marsz Wszystkich Świętych w Chudowie został zorganizowany z inicjatywy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Świetlicą Środowiskową GOK. Po nabożeństwie różańcowym uczestnicy przebrani za świętych lub niosący atrybuty swojego patrona przemaszerują po terenie kościoła i parafialnego ogrodu. Obchody zakończy uroczysta agapa.

Marsz Świętych w parafii Św. Ludwika Króla w Katowicach Panewnikach (ul. Panewnicka 76) rozpocznie się o godz. 16:30, natomiast w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie (ul. Szkolna 72) o godz. 17:00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Marsz Świętych alternatywą dla Halloween
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.