"Histeryczne reakcje na wyprowadzenie księdza po Mszy biorą się z niezrozumienia kilku kwestii"

"Histeryczne reakcje na wyprowadzenie księdza po Mszy biorą się z niezrozumienia kilku kwestii"
fot. Jacek Fogiel / Facebook / Salve NET / YouTube
1 miesiąc temu
Tomasz Terlikowski / Facebook / pk

Tomasz Terlikowski w pięciu precyzyjnych punktach komentuje wczorajsze wydarzenia u poznańskich salezjanów.

Tomasz Terlikowski odniósł się do wydarzenia, jakie miało miejsce w domu zakonnym salezjanów w Poznaniu. W poniedziałek policja poinformowała, że w trakcie prowadzonego przez ks. Michała Woźnickiego nabożeństwa nie przestrzegano obowiązku noszenia maseczek i wymaganego dystansu. Policja siłą wyprowadziła duchownego z nabożeństwa.

Tomasz Terlikowski podzielił się swoją opinią na Facebooku. Publikujemy treść jego wpisu:

Histeryczne reakcje na wyprowadzenie księdza po Mszy biorą się z niezrozumienia kilku kwestii.

1. Ksiądz Michał Woźnicki, którego rzecz dotyczyła jest suspendowany, a to oznacza, że sprawowana przez niego Msza jest - wprawdzie ważna, ale niegodna.
2. Ksiądz już dawno powinien zostać wyrzucony z terenu klasztoru bowiem przebywał w nim, jako wydalony ze zgromadzenia, nielegalnie.
3. Policja nie interweniowała z powodu Mszy świętej, ale z powodu naruszenia jasnych i konkretnych zasad sanitarnych. Kościoły i kaplice nie są miejscami, które wyjęte są z jurysdykcji państwa i jeśli łamane są w nim normy prawa, to policja powinna interweniować.
4. Ksiądz Woźnicki narażał nie tylko siebie, ale także swoich współbraci zakonnych i to oni wezwali policję.

5. I wreszcie kwestia ostatnia: to, co od dawna wyprawia ten duchowny szkodzi zarówno Kościołowi, jak i środowiskom Tradycji.

 

Histeryczne reakcje na wyprowadzenie księdza po Mszy biorą się z niezrozumienia kilku kwestii. 1. Ksiądz Michał...

Opublikowany przez Tomasza Terlikowskiego Poniedziałek, 19 października 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
19,74 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

"Histeryczne reakcje na wyprowadzenie księdza po Mszy biorą się z niezrozumienia kilku kwestii"
Komentarze (38)
MS
Maciej Stec
23 października 2020, 14:01
a swój prywatny pokój mogę nawet nazwać Kościołem latającej spaghetii bo prawo mi na to pozwala
MS
Maciej Stec
23 października 2020, 13:44
tak policja w bezprawny sposób dokonała interwencji nie mówiąc już o reszcie co tam się stała i głupocie tych policjantów nieznających w ogóle sytuacji prawnej poprostu przegieli na całego nie mając w żadnym kontekście do tego prawa
MS
Maciej Stec
23 października 2020, 13:39
wiecie co gość w ogóle nic nie wie po pierwsze w swoim pokoju możesz robić co chcesz po drugie możesz zaprosić kogo chcesz po trzecie nie musisz się stosować do rozporządzenia po czwarte jeszcze w tym domu jest zameldowany nie ma prawomocnego wyroku sądu jak na razie są to pokoje prywatne księdza
MS
Maciej Stec
23 października 2020, 13:32
wiecie co gość w ogóle nic nie wie po pierwsze w swoim pokoju możesz robić co chcesz po drugie możesz zaprosić kogo chcesz po trzecie nie musisz się stosować do rozporządzenia po czwarte jeszcze w tym domu jest zameldowany nie ma prawomocnego wyroku sądu jak na razie są to pokoje prywatne księdza
AJ
~anita janas
22 października 2020, 18:40
Panie Terlikowski - pan się na wszystkim znasz, pan wszystko komentujesz i zawsze masz rację. Tego nie idzie już czytać.
AW
~ania waliszko
22 października 2020, 17:23
to nawet ta lepsza łacińska Msza św. (w rozumieniu niektórych) go nie usprawiedliwia
KK
Katarzyna Kowalska
22 października 2020, 14:57
Terlikowski, jakiego prawa ? Te nakazy, zakazy itp. nie mają legalnej podstawy prawnej. Jeszcze tego nie wiesz ? Nie wiesz jakie wyroki zapadają za sprawy "maseczkowe". Jakby wszystko było zgodnie z prawem PIS z Lewicą właśnie nie przepychaliby ustawy kowidowej. Przed czym chroni cię kawałek szmaty, chyba przed własnym rozumem.
Tomek Pe
Tomek Pe
22 października 2020, 18:54
"W maseczki powinni zostać zaopatrzeni wszyscy pracownicy mający szeroki kontakt z innymi ludźmi. Powinniśmy nosić maseczki zawsze, gdy czujemy, że możemy zarażać innych. Chronimy też siebie" – mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, ekspert zdrowia publicznego, dyrektor Departamentu Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Już Cię prosiłem o nazwisko Twoich autorytetów. Proszę ponownie, Podaj proszę źródło skąd czerpiesz swoją wiedzę albo się nie wypowiadaj bo twierdzę, że Twoim autorytetem w temacie epidemiologii jest reżyser filmowy.
KK
Katarzyna Kowalska
22 października 2020, 21:10
Placebo działa jak nic. Lemingu do lustra możesz sobie wydawać polecania o wypowiadaniu się. Sprejem potraktuj swoją maseczkę i zobacz efekt "ochronny". 90% mojej wypowiedzi dotyczy prawa. Jednak pewien niechlubny klasyk miał rację: "ciemny lud to kupi" ... i kupuje bez mydła.
JC
~Jacek Chrzanowski
22 października 2020, 14:25
Najbardziej szkodzi Kościołowi Rydzyk i część biskupów. Jakoś nie widać tam policji.
WS
W. Szpas
22 października 2020, 10:14
Od kiedy to odprawianie tradycyjnych Mszy św i modlitw jest zagrożeniem dla tradycji? Czy kaplica zakonna jest miejscem publicznym? Czy współbracia (?) rozpylajacy gaz podczas Mszy św.są osobami mającymi mandat do zakłócania nabożeństw? Jeżeli zostały złamane przepisy sanitarne starczyłoby zrobić zdjęcia i dostarczyć na policję. Wstyd. Z innych tematów: czy zadbano o to, dokąd ksiądz miałby się przenieść po wyrzuceniu z zakonu? Przez dwa lata 'nielegalnie' mieszka w zakonie... Czy po ludzku (zakonnicy to też ludzie) nie można było wymyśleć jakiegoś rozwiązania, zamiast wykorzystując domniemaną pandemię szykanować księdza takimi chwytami?
KK
Katarzyna Kowalska
22 października 2020, 15:00
Przepisy sanitarne są niezgodne z prawem, o czym świadczą liczne wyroki obalające mandaty. Sformułowanie "wyrzucić"... no bardzo katolickie.
JJ
Jan Janek
22 października 2020, 10:12
To widzę że pan Terlikowski przesiadł się do tęczowego pociągu. Szerokiej drogi!
JM
~Jan Marzec
21 października 2020, 23:31
Mieli racje czy nie ale zachowali się jak ZOMO
~Kamila Łubiewska
22 października 2020, 12:24
Przecież tego pseudozakonnika już dawno powinni wystawić z walizeczką na ulicę. Co to za chodzenie świeckich za klauzurę klasztorną. A kto mu pozwolił z celi robić kaplicę. Poczytajcie sobie życiorysu o. Pio czy ks. Dolindo. Facet i jago czarne owieczki rozbijają Kościół. I odczepcie się od Franciszka
DJ
~Dariusz Jóźwiak
21 października 2020, 14:59
Policjanci mieli prawo tak zareagować chociaż wystarczyło aby pokazał im dowód i obyło by się bez takiej reakcji funkcjonariuszy. Policjanci zabrali księdza do radiowozu ze względu na brak możliwości zwreryfikowania jego tożsamości. W takim celu możliwe jest nawet zatrzymanie osoby na komisariacie do momentu potwierdzenia tożsamości kapłana.
RW
~romek wojtkowski
21 października 2020, 23:08
Tu jest prawdziwy Kościół , jak będę w Poznaniu to ufam się tam na modlitwę , a to posmodernistyczny kościelne szambo niech razem z uzurpatorem Bergolio brata się z teczowymi, czas katakumb już nastał
Tomek Pe
Tomek Pe
22 października 2020, 20:01
Co Ty bredzisz? Uzurpator? Kto Go wybrał? Zielone ludziki Putina?
MS
~Marcin Stradowski
21 października 2020, 10:45
Myślę, że Pan Tomasz nadawałby się do polityki u boku Hołowni. Margot bronił pisząc, "kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień", a w przypadku księdza.......dobrze mu tak, bo szkodzi Kościołowi i Tradycji. Może nadinterpretuję Pana Tomasza, ale polecam Panu Terlikowskiemu ponowne obejrzenie "Adwokata diabła", ale do ostatniej sceny.
WG
W Gedymin
21 października 2020, 14:42
Już zapomniał pan o oszczerstwach, które pan pisał??
MS
~Marcin Stradowski
21 października 2020, 21:59
Dzień dobry, widzę, że Pan Gedymin nie ustaje w kroczeniu za każdym moim komentarzem. Nie zapomniałem o prawdzie, którą napisałem i podtrzymuję moje słowa. Z Bogiem Gedyminie.
MS
~Marcin Stradowski
21 października 2020, 22:50
@Gedymin. Po pierwsze, nie dyskutuję z Panem, osobą anonimową, ale z autorem artykułu bądź wypowiedzi. Po drugie, Pan wycina zdanie z całego kontekstu, więc mamy do czynienia z manipulacją, bo o Hołowni już dyskutowaliśmy i tę sprawę wyjaśniłem. Po trzecie, nie nudzi Pana prześladowanie osób inaczej myślących niż Pan? Proszę odnosić się do bieżących wypowiedzi, a nie tych z przed miesięcy, dodatkowo wyjaśnionych. Puenta: cenię ludzi u których jest jedność życia, to samo w myśli i słowach wypowiadanych prywatnie i w przestrzeni publicznej. Nie podam nazwisk, kto tak nie postępuje i zapiera się wiary. Podam tylko przykład do naśladowania: Stefan Kardynał Wyszyński.
WG
W Gedymin
22 października 2020, 08:32
Tak właśnie wygląda katolickie oswajanie grzechu, nie nawrócenie ale nazywanie oszczerstwa prawdą. I mieszanie do tego Pana Boga.
KK
Katarzyna Kowalska
22 października 2020, 15:01
On jak widać do tego towarzystwa już się zapisał. Pecunia non olet.
MS
~Marcin Stradowski
21 października 2020, 09:23
Współbracia naslali na niego policję. Nieźle. Jednak dobrze robi o. Pelanowski, że nie wraca do paulinów, pewnie też naslaliby na niego policję.
.A
. Anakin
20 października 2020, 13:35
Tak, ale. To nie była Msza tylko nabożeństwo różańcowe. Przerwanie Mszy miałoby jednak bardzo nieprzyjemny aspekt. Z klasztoru nie został wyrzucony (pewnie już tam wrócił) bo nie ma wyroku eksmisji i chroni go prawo lokatorskie. Salezjanie o tym wiedzą i generalnie przestrzegają zasad, żeby nie być oskarżeni o naruszenie miru domowego. Wezwanie policji jest jedynym możliwym działanie w sytuacjach wiedzy o wykroczeniu.
KZ
~karol zimny
20 października 2020, 18:59
Jakie prawo lokatorskie??? Rozumiem, że wszyscy wyrzuceni ze stanu kapłańskiego księża moga pozostać na plebaniach czy w klasztorach tak długo jak zechcą?? Takkkk???????
WG
W Gedymin
21 października 2020, 08:04
@ karol: Jeżeli są zameldowani, to tak (a pewnie gdzieś muszą gdzieś być zameldowani, aby głosować, posiadać komórkę, mieć konto w banku ....). Tylko większość tego nie wie.
WG
W Gedymin
21 października 2020, 08:22
"Wezwanie policji jest jedynym możliwym działanie w sytuacjach wiedzy o wykroczeniu." - czy było to wykroczenie, nie jest to takie pewne. Czy gdyby ks Woźnicki zaprosił te panie i tego pana na brydża to czy byłoby to wykroczeniem? Przecież to nie była by to zakazana uroczystość rodzinna, ani zgromadzenie publiczne powyżej 10 osób. (choć może salezjanie, jak w "Panu Twardowskim" nazwali pokój księdza "kościołem"). Może ze świeckiego punktu widzenia wykroczeniem ks. Woźnickiego jest to, że zamiast grać w brydża odprawiał mszę św?
KH
~Krzysztof hinz
21 października 2020, 10:13
Jeśli chodzi o prawo księży ekskomunikowanych to nie mogą przebywać na terenie plebanii ,jednak ekskomunika zdarza się bardzo rzadko ,w wypadku popełniania jakiegoś wykroczenia religinljnego zazwyczaj zostają wyciągnięte konsekwencje przez biskupa lub jest on przenoszony gdzie indziej ,w wypadku prawa lokatorskiego nawet jeśli księża czy też zakonnicy zostają wyrzuceni to wciąż mogą pozostać w klasztorze jeśli chcą .
A.
~acerola .
21 października 2020, 22:39
Konto w banku? Zakonnik? Uśmiałam się. W większości przypadków księża i zakonnicy są zameldowani w domach rodzinnych. Rzadko się zdarza, że są zameldowani na stałe w placówkach, w których posługują. Często jest to zameldowanie tymczasowe
KK
Katarzyna Kowalska
22 października 2020, 15:03
jak się uprą to tak, chyba że współbracia wystąpiliby skutecznie do sądu o eksmisję
AG
~aszxcx gyhn
20 października 2020, 12:33
Szkoda że tak późno to się stało. Temu pseudo zakonnikowi już dawno to się należało :)
KN
Krzysiek Niepiekło
20 października 2020, 11:06
Piękną reklamę sobie salezjanie zrobili. Aż strach mieć inne zdanie, jak oni.
TJ
~Tylko Ja
21 października 2020, 12:29
Reklamę zrobil sobie ten facet udając męczennika, jednocześnie będąc nieposłusznym Kościołowi i narażając ludzi przez łamanie obostrzeń.
RW
~romek wojtkowski
21 października 2020, 19:08
Najważniejsze że jest posłuszny Jesusowi i ewangelii , Kościół w sumie już nie ma , razem z uzurpatorem franciszkiem
TJ
~Tylko Ja
22 października 2020, 19:15
Prawie każdy święty minionych czasów mógłby działać wg swojego pomysłu. Ale pozostali wierni Kościołowi i ślubom, które składali. Ilu z nich miało zakaz sprawowania sakramentów? Posłuszeństwo przed charyzmatem i uczuciami!
GS
~Gość Specjalny
22 października 2020, 21:02
Na podstawie czego twierdzisz, że ks. Woźnicki nie dochował wierności Kościołowi i ślubom? Jakie przestępstwo uczynił, że oskarżasz księdza? Nazwij konkretnie przestępstwo przeciwko posłuszeństwu jakiego się ten ksiądz dopuścił. A jak nie wiesz, to milcz o tym.

Skomentuj artykuł

"Histeryczne reakcje na wyprowadzenie księdza po Mszy biorą się z niezrozumienia kilku kwestii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.