Historyczne spotkanie: Papież Franciszek u króla Belgów Filipa
Papież Franciszek spotkał się z królem Belgów Filipem na Zamku Królewskim Laeken. To wyjątkowe wydarzenie podkreśliło bliskie relacje między Watykanem a Belgią, a wizyta Ojca Świętego była pełna symboliki i wzajemnych gestów szacunku.
W czwartek, 26 września 2024 roku, papież Franciszek odbył oficjalną wizytę na Zamku Królewskim w Laeken, gdzie spotkał się z królem Filipem oraz królową Mathilde. Od głównej bramy papieżowi towarzyszyła gwardia honorowa w historycznych strojach na koniach, podkreślając rangę tego spotkania. Przy wejściu na zamek monarchowie Belgii osobiście przywitali Franciszka, po czym przystąpiono do oficjalnych zdjęć.
Słowa pełne wdzięczności
Po powitaniu, w reprezentacyjnej sali Salon des Arts, papież wpisał się do Księgi Honorowej, gdzie zamieścił wyjątkowe przesłanie: „Z wdzięcznym sercem odwiedzam Belgię, która jest znakiem i mostem pokoju, gdzie różne kultury, języki i narody żyją razem we wzajemnym szacunku. Niech Bóg błogosławi Belgię!” – napisał Ojciec Święty.
Następnie w Bureau de Sa Majesté odbyło się prywatne spotkanie papieża z królewską parą, a w Salon des Princes wymieniono symboliczne prezenty. Papież ofiarował królowi okolicznościowy medal, którego projekt łączył elementy symboliczne związane z wizytą w Luksemburgu i Belgii. Na medalu znalazły się m.in. wizerunek Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, Patronki Luksemburga oraz bazylika Najświętszego Serca z Koekelbergu w Brukseli, gdzie Franciszek spotkał się z duchowieństwem.
Rozmowy o współpracy międzynarodowej
Równolegle do spotkania papieża z królem, premier Belgii Aleksander De Croo spotkał się z przedstawicielami Watykanu, w tym z arcybiskupem Paulem Gallagherem, który pełni funkcję sekretarza ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami. W rozmowach poruszono tematy dotyczące współpracy Belgii i Watykanu w kwestiach humanitarnych oraz działań na rzecz pokoju.
Po zakończeniu oficjalnej wizyty, Franciszek udał się na spotkanie z przedstawicielami rządu, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego oraz Kościołów, gdzie wygłosił przemówienie, podkreślając znaczenie dialogu i współpracy między różnymi kulturami i narodami.
Źródło: KAI / jh
Skomentuj artykuł