Hiszpan z Wysp Kanaryjskich został nowym przełożonym generalnym sercanów

Hiszpan z Wysp Kanaryjskich został nowym przełożonym generalnym sercanów
(fot. facebook.com/dehoniansworldwide)
KAI / jp

Pochodzący z Wysp Kanaryjskich ks. Carlos Luis Suarez Codorniú SCJ został na najbliższych 6 lat nowym przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanów lub dehonianów).

Wyboru dokonali 20 lipca uczestnicy 24. kapituły generalnej sercanów, która w dniach 14-27 bm. odbywa się w Rzymie. W następnych dniach delegaci wybiorą nową Radę Generalną, która pomagać będzie nowemu przełożonemu w zarządzaniu Zgromadzeniem.

Ks. Codorniú zastąpi na tym stanowisku Wenezuelczyka ks. Carlosa Enrique Caamaño Martína SCJ, który piastował swój urząd od kwietnia br., gdy dotychczasowy przełożony ks. Heinrich Wilmer SCJ został biskupem diecezji Hildesheim w Niemczech.

Nowy przełożony generalny urodził się w Las Palmas 2 września 1965 roku. Do zgromadzenia wstąpił w 1984 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Studiował filozofię i teologię w Salamance i w Caracas; ma licencjat z nauk biblijnych uzyskany na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.Ostatnio mieszkał i pracował w stolicy Wenezueli, gdzie wykładał Pismo Święte oraz był rektorem Instytutu Teologii Religijnej (ITER) i dziekanem Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu im. Andrésa Bello. Przez pewien czas pracował także w Indiach.

- My, sercanie, nazywamy siebie «sługami pojednania», gdyż wychodząc od Serca Jezusa, chcemy także zmienić serca ludzi, abyśmy mogli wszystko zmienić - powiedział nowy przełożony generalny. "Obecne wybory to czas łaski dla naszego Zgromadzenia, które pragnie serdecznie podziękować ks. Heinrichowi Wilmerowi, biskupowi elektowi Hildesheim w Niemczech, i ks. Carlosowi Enrique Caamaño Martin, który kierował po nim Zgromadzeniem w ostatnich miesiącach" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez sekretarza XXIV kapituły generalnej, ks. Pedro Iglesiasa Curto SCJ.

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli sercanie czarni, są katolicką wspólnotą zakonną na prawie papieskim, założoną w 1878 roku w Saint Quentin przez sługę Bożego ks. Leona Jana Dehona (1843-1925). W Polsce są obecni od 1928 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpan z Wysp Kanaryjskich został nowym przełożonym generalnym sercanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.