W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały

W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały - jednej z głównych części tej zabytkowej świątyni. Jej władze podały, że odnowiony element będzie dostępny dla turystów od 27 lipca.

Analiza renowacji, przygotowanie planu i jego realizacja trwały łącznie około 12 lat i pochłonęły 6,2 mln euro. - Jesienią rozpoczną się kolejne prace modernizacyjne w innych częściach świątyni. Pociągną one za sobą konieczność ograniczenia dostępu zwiedzających do Portyku Chwały. Szczegóły będą znane do października - zapowiedziały władze świątyni.

W 2016 r. podczas prac remontowych przy Portyku Chwały odkryto 500-letni posąg przedstawiający postać mężczyzny. Rzeźba została wykuta w jednolitym bloku granitu pod koniec XII w. lub na początku XIII w. Według hiszpańskich historyków sztuki elementy wykonania rzeźby pozwalają przypuszczać, że posąg powstał w zakładzie mistrza Mateo, który kierował budową katedry.

Świątynia ta uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego - jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Odkrycie jego grobu miało nastąpić w 813 r. Niedługo potem rozpoczęto tam pierwsze prace budowlane przy wznoszeniu sanktuarium. Nad ich przebiegiem czuwał król Asturii Alfons II.

Santiago de Compostela od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 r. zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.