Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki zbiera pamiątki po błogosławionym

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki zbiera pamiątki po błogosławionym
(fot. Wikimedia Commons)
PAP / pk

Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie zbierają listy, pamiątki i zdjęcia związane z ks. Jerzym Popiełuszką - poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Jak napisali autorzy komunikatu, akcja związana jest z oczekiwaną kanonizacją ks. Jerzego Popiełuszki oraz rosnącym zainteresowaniem jego osobą.

Zdaniem autorów, ks. Jerzy Popiełuszko był związany z Mazowszem i parafiami Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie pracował jako ksiądz. - Wszędzie tam znajdują się ludzie, którzy noszą jego osobę w pamięci. Ksiądz Jerzy był poza tym związany z wieloma środowiskami: z Solidarnością i z ludźmi pracy, ze środowiskiem medycznym, studenckim. Sam dużo podróżował, zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku. W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną - podkreślono w komunikacie.

- Będziemy zbierać nie tylko dokumenty, ale także ich kopie, aby nie uszczuplić bezcennych domowych archiwów. Pozyskane pamiątki wejdą w skład zasobów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, będą mogły stać się częścią ekspozycji muzealnej. Zostaną również udostępnione badaczom i popularyzatorom osoby ks. Jerzego. Zebrane artefakty udostępnione zostaną również w specjalnym "Wirtualnym Muzeum Pamięci" - czytamy w komunikacie.

Partnerami akcji są: Poczta Polska, NSZZ Solidarność i Diecezja Warszawsko-Praska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki zbiera pamiątki po błogosławionym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.