Hiszpania: uroczystości ku czci św. Firmina

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Firmina
(fot. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ)
KAI / ms

Byki pędzące ulicami miasta to znak, że w Pampelunie rozpoczęły się uroczystości ku czci św. Firmina. Dzisiaj dobiega tam też końca Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 300-lecia konsekracji kaplicy współpatrona Nawarry. Tzw. Sanfermines potrwają do 14 lipca.

Według tradycji św. Firmin urodził się w Pampelunie w III w. Był pierwszym biskupem w Amiens i miał zginąć śmiercią męczeńską. Jego kult rozwinął się bardzo szybko. W 1591 r. na prośbę rady miasta biskup przeniósł wspomnienie liturgiczne św. Firmina z 10 października na 7 lipca. W ten dzień odbywały się w mieście targi oraz korrida.

Sanfermines rozpoczynają się już 6 lipca wystrzałem z ratusza tzw. chupinazo. Dzisiaj głównym punktem dnia jest procesja z figurą św. Firmina oraz Msza, której przewodniczył abp Francisco Pérez.

W homilii przypomniał znaczenie męczennika dla miasta i Nawarry oraz podziękował Papieżowi za Rok Jubileuszowy z okazji 300-lecia konsekracji kaplicy św. Firmina. Warto zauważyć, że w Niedzielę Bożego Miłosierdzia święty biskup opuścił swoją kaplicę - po raz pierwszy w historii nie w dzień swojego święta - i udał się w procesji do miejscowej katedry. Było to jedno z najważniejszych i bezprecedensowych wydarzeń Roku Jubileuszowego.

Dzisiaj Sanfermines znane są przede wszystkim z "encierros", czyli byków pędzących ulicami miasta punktualnie o godz. 8:00. Na ulicy pojawiają się tzw. "giganci", czyli olbrzymie kukły oraz rozbrzmiewa popularna muzyka ludowa. Niestety, Sanfermines, które trwają do 14 lipca, powoli zatracają swój religijny charakter i stają się coraz bardziej świętem świeckim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Firmina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.