Hiszpania: czy kard. Cañizares złamał antyepidemiczne przepisy?

Hiszpania: czy kard. Cañizares złamał antyepidemiczne przepisy?
(fot. Conferencia Episcopal Española / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)
2 miesiące temu
KAI / kk

Arcybiskup Walencji kard. Antonio Cañizares Llovera stał się obiektem zainteresowania policji po tym, jak z okazji obchodzonego w 2. niedzielę maja święta patronki miasta – Matki Bożej Opuszczonych – udzielił błogosławieństwa i na krótko umożliwił zebranej przed świątynią grupce wiernych zobaczenie cudownej figury Najświętszej Maryi Panny przy wejściu do bazyliki.

W normalnych warunkach uroczystość patronki Walencji przyciąga tłumy pielgrzymów. Uroczystość kończy się tradycyjną procesją, podczas której figura Matki Bożej z Dzieciątkiem okrąża plac i niesiona jest do sąsiadującej katedry św. Katarzyny.

Z powodu pandemii wszystkie zaplanowane wydarzenia zostały odwołane, a w pustej bazylice kardynał sprawował poranną Msza św. ku czci Matki Bożej Opuszczonych. Przed świątynią kilkadziesiąt osób ubrane w maseczki ustawiło się na niemal pustym placu, aby uczcić obraz, w oczekiwaniu na końcowe błogosławieństwo kardynała.

Władze miasta oskarżyły organizatorów uroczystości, że z premedytacją i złośliwie zlekceważyli środki ostrożności związane z rygorami bezpieczeństwa i higieny. W rezultacie policja zamknęła bazylikę.

Archidiecezja zakwestionowała zarzuty władz cywilnych, wskazując, że nie zignorowała dyrektyw dotyczących dystansowania się społecznego. Dowodzi tego m.in. krótki film dokumentujący to wydarzenie i zamieszczony na Twitterze.

„Święto Matki Bożej Opuszczonych uczczono jedną Mszą św. o godzinie 10:30 w Bazylice Królewskiej, za zamkniętymi drzwiami bez obecności wiernych” – napisano w oświadczeniu wydanym przez archidiecezję Walencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: czy kard. Cañizares złamał antyepidemiczne przepisy?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Hiszpania: czy kard. Cañizares złamał antyepidemiczne przepisy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.