Hiszpania: na ulicach miast pojawiły się orszaki Trzech Króli

Hiszpania: na ulicach miast pojawiły się orszaki Trzech Króli
(fot. PAP/EPA/Chema Moya)
KAI / ms

Na ulicach hiszpańskich miast pojawiły się dzisiaj orszaki Trzech Króli w otoczeniu paziów i wielu postaci znanych z bajek, bądź filmów.

Tradycja sięga połowy XIX w. Na Trzech Króli czekają przede wszystkim dzieci, ponieważ władcy ze Wschodu przybywają z prezentami.
Hiszpania: na ulicach miast pojawiły się orszaki Trzech Króli - zdjęcie w treści artykułu
(fot.PAP/EPA/Quique Garcia)
 

W przeddzień jutrzejszego święta w większości hiszpańskich miejscowości ma miejsce tradycyjna "cabalgata", czyli orszak Trzech Króli. Pierwsza wzmianka o przedstawieniu przybycia magów ze Wchodu pochodzi z 5 stycznia 1855 r. Jednak za najstarszy orszak Trzech Króli w Hiszpanii uważa się ten, który organizuje od 1866 r. miasto Alcoy koło Alicante. Począwszy od XX w. w Granadzie podczas "cabalgaty" zaczęto też zbierać zabawki dla sierot i dzieci z biednych rodzin.

Hiszpania: na ulicach miast pojawiły się orszaki Trzech Króli - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/RAQUEL MANZANARES)

Największy orszak Trzech Króli przejdzie dzisiaj ulicami Madrytu. Tematem przewodnim w tym roku jest siła sztuki: muzyki, malarstwa, teatru, tańca… w przemianie świata. Orszak otworzy wielka bożonarodzeniowa gwiazda. 30 tys. listów mieszkańców Madrytu przyozdobi królewskie karoce. W orszaku pojawią się paziowie oraz dziesiątki aktorów i muzyków. Trzej Królowie zgodnie z tradycją hojnie rzucają cukierkami. Orszak zakończy przedstawienie na placu Cibeles. W tym roku odzyskał on charakter bardziej tradycyjny i chrześcijański.

Hiszpania: na ulicach miast pojawiły się orszaki Trzech Króli - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. PAP/EPA/Chema Moya)

Jutro rano dzieci i dorośli znajdą prezenty. Ci, którzy sprawowali się źle - węgiel. A potem wspólny obiad, który ma charakter wyjątkowo rodzinny. Jutrzejsze święto kończy okres Bożego Narodzenia w Hiszpanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: na ulicach miast pojawiły się orszaki Trzech Króli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.