Hiszpania: święto patrona Nawarry

Hiszpania: święto patrona Nawarry
(fot. flickr.com/ by Lawrence OP)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Nawarra uroczyście obchodzi święto swojego patrona Franciszka Ksawerego, misjonarza Dalekiego Wschodu. Jezuita jest też patronem wielu parafii i szkół w Hiszpanii.

Uroczystej Mszy w Pampelunie z udziałem władz Nawarry przewodniczył abp Francisco Pérez. W homilii podkreślił on wymiar międzynarodowy jednego z najbardziej znanych na świecie synów Nawarry. Także do Javier, rodzinnej miejscowości misjonarza Dalekiego Wschodu, przybyło dzisiaj wielu pielgrzymów. W Madrycie główne uroczystości odbyły się w parafii św. Franciszka Borgiasza, gdzie znajduje się część relikwii patrona Nawarry oraz grób św. Józefa Marii Rubio, apostoła ubogich (kanonizowany 3 maja 2003 r. przez Jana Pawła II w podczas jego ostatniego pobytu w Madrycie).

Każdego roku w święto Franciszka Ksawerego władze regionalne przyznają złoty "Medal Nawarry" zasłużonej instytucji. W tym roku przypadł on Stowarzyszeniu Przyjaciół Szlaku do Santiago.

Z kolei Uniwersytet Nawarry zorganizował międzynarodowy kongres "Św. Franciszek Ksawery, uniwersalny Nawaryjczyk, i jezuickie przedsięwzięcie" (http://www.unav.es/congreso/javier-india-2011/congreso). Jego przedmiotem są elementy, konflikty i asymilacje odmiennych kultur. W kongresie, który odbywa się w Goa w Indiach, biorą udział specjaliści m.in. z Hiszpanii, Indii, USA, Brazylii, Czech i Meksyku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: święto patrona Nawarry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.