Hiszpania: władze Madrytu wsparły organizację Europejskiego Spotkania Młodych

Hiszpania: władze Madrytu wsparły organizację Europejskiego Spotkania Młodych
(fot. Heinrock/flickr.com)
KAI / ms

Władze Madrytu wsparły organizację Europejskiego Spotkania Młodych (ESM) organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé w stolicy Hiszpanii kwotą 100 tys. euro.

Jak poinformował stołeczny ratusz, włodarze Madrytu odstąpili też od pobierania w czasie spotkania opłat za parkingi dla autokarów, które przywiozą młodych pielgrzymów. Szacuje się, że na spotkanie przybędzie około 500 autobusów z kilku państw Europy.

Wzajemne poznanie się

W tegorocznym ESM, które odbędzie się między 28 grudnia a 1 stycznia, weźmie udział 15 tys. osób spoza archidiecezji Madrytu, w tym młodzieży pochodzącej z wielu państw świata. Najliczniejszymi poza Hiszpanami i Polakami nacjami na ESM będą Ukraińcy, Portugalczycy oraz Chorwaci.

Organizatorzy 41. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM) w dalszym ciągu poszukują miejsc w domach dla pielgrzymów uczestniczących w tej imprezie. Na terenie Madrytu poszukiwanych jest wciąż ponad 6000 noclegów dla młodych Europejczyków.

Choć podczas ESM organizatorzy mogą ugościć młodych pielgrzymów w salkach parafialnych lub w szkołach, ale przyjmowana jest zasada noclegów w rodzinach. Ma to pomagać we wzajemnym poznaniu się, przełamywaniu stereotypów oraz poznaniu życia lokalnych społeczności.

ESM organizowane przez wspólnotę założoną w 1940 r. przez brata Rogera z Taizé odbywały się czterokrotnie w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989 i 1995 r.), a także w Warszawie (1999) i Poznaniu (2009 r.). Za każdym razem udawało się znaleźć miejsce w rodzinach dla wszystkich uczestników spotkania.

Rekordowy spadek liczby wiernych

ESM dają mogą stać się okazją do powrotu do Kośioła dla wielu mieszkańcó Hiszpanii, w której grono katolików zmniejszyło się w 2018 r. do rekordowo niskiej liczby, jak wynika z szacunków Centrum Badań Socjologicznych w Madrycie (CIS). W tym ponad 46-milionowym kraju katolicy stanowią obecnie 66 proc. populacji.

Odsetek członków Kościoła katolickiego w ogóle mieszkańców tego iberyjskiego kraju spada systematycznie od 2011 r. Z danych CIS wynika, że na przełomie 2010 i 2011 r. wśród mieszkańców Hiszpanii katolicy stanowili ponad 74 proc. W 2015 r. odsetek ten spadł do poziomu 70 proc., a w 2018 r. do 66 proc.

Z badania przeprowadzonego w listopadzie br. przez CIS wynika, że 59,6 proc. deklarujących się jako katolicy Hiszpanów prawie wcale nie uczestniczy w Mszach świętych, zaś 14,6 proc. tylko kilka razy w ciągu roku. Udział w coniedzielnej Eucharystii oraz w Mszach podczas świąt zadeklarowało 13,6 proc. hiszpańskich katolików. Kilkakrotne uczestnictwo w liturgii mszalnej podczas tygodnia potwierdza tylko 2,1 proc. osób określających siebie katolikami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: władze Madrytu wsparły organizację Europejskiego Spotkania Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.