Hiszpania: Zgoda na antypapieską manifestację

Hiszpania: Zgoda na antypapieską manifestację
Marsz organizowany m.in. przez Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli przejdzie przez centrum miasta, ale nie ma zakłócić przebiegu Światowego Dnia Młodzieży. (fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / slo

Lokalni politycy krytykują delegaturę rządu na Madryt za wydanie zgody na antypapieską manifestację, która ma odbyć się w stolicy w środę, 17 sierpnia. Rzecznik Ludowego Zgromadzenia Madrytu, Iñigo Henriquez de Luna, uznał tę decyzję za "nieodpowiedzialną".

Marsz organizowany m.in. przez Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli przejdzie przez centrum miasta, ale nie ma zakłócić przebiegu Światowego Dnia Młodzieży.

Hiszpańska prasa wiele miejsca poświęca dzisiaj zarówno Światowemu Dniowi Młodzieży jak i zapowiadanemu marszowi protestacyjnemu. Dziennik El Mundo drukuje nawet niewielką mapkę, na której zaznaczono miejsca, w których odbędą się główne wydarzenia związane z ŚDM w Madrycie. Gazeta informuje m.in., że Stolica Apostolska nie wyraża zaniepokojenia mającymi odbyć się w stolicy Hiszpanii marszami. - Watykan nie jest "zaniepokojony" ani zaskoczony spodziewanymi demonstracjami w Madrycie przeciwko wizycie papieża, bo "w demokracji ludzie powinni myśleć swobodnie" - stwierdza El Mundo cytując słowa dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego.

Dziennik przypomina także, że kard. Antonio María Rouco Varela, arcybiskup Madrytu podjął decyzję, iż kapłani, którzy sprawować będą sakrament pojednania w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, będą mogli zwalniać z ekskomuniki związanej z grzechem aborcji.

Odnosząc się do zaplanowanego na 17 sierpnia marszu antypapieskiego, organizowanego m.in. przez Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli, Europa Laicka oraz grupę o nazwie Redes Cristianas El Mundo pisze o krytyce, która płynie pod adresem delegatury rządu Hiszpanii na Madryt, która wydała zgodę na manifestację. Przedstawiciele władz lokalnych są oburzeni, że przemarsz jednak się odbędzie. Jak informuje w dzisiejszym wydaniu hiszpańska prasa rzecznik Ludowego Zgromadzenia Madrytu, Iñigo Henriquez de Luna, uznał tę decyzję za "nieodpowiedzialną", podkreślając, że jest to "atak na wolność religijną". Podobnego zdania są przedstawiciele opozycyjnej Partii Pracy. Esperanza Aguirre, przewodnicząca Wspólnoty Madrytu ponownie stwierdziła, że manifestacja niesie ryzyko zakłócenia porządku publicznego oraz bezpieczeństwa w mieście.

Marsz antypapieski ma przejść centralnymi ulicami Madrytu z placu Tirso de Molina, przez plac Puerta del Sol, ulicami Alcalá i de la Cruz, powracajac na plac Tirso de Molina. Pochód rozpocznie się 17 sierpnia o godz. 19.30 i jak zapewniają organizatorzy nie zakłóci żadnego z wydarzeń Światowego Dnia Młodzieży.

Tymczasem związek zawodowy madryckiego metra UGT odwołały zaplanowany na 18 sierpnia strajk rotacyjny. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami podziemna kolej nie będzie jednak funkcjonowała 20 i 21 sierpnia. Nie powinno to jednak zakłócić przebiegu ŚDM, bowiem tego dnia młodzi będą pieszo pielgrzymowali na lotnisko Cuatro Vintos, gdzie odbywać się będzie czuwanie modlitewne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Zgoda na antypapieską manifestację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.