Hiszpański Kościół zatwierdził plan odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych
We wtorek, podczas nadzwyczajnej sesji Konferencji Episkopatu w Madrycie, hiszpańscy biskupi zatwierdzili plan odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych ze strony Kościoła. Program, nazwany Priva, obejmuje rekompensaty finansowe zarówno dla osób poszkodowanych przez żyjących, jak i zmarłych sprawców.
Biskupi zgromadzeni we wtorek na nadzwyczajnej sesji Konferencji Episkopatu Hiszpanii w Madrycie zatwierdzili plan odszkodowań dla osób, które padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła. Zgodnie z dokumentem, "całościowe zadośćuczynienie" zawarte w programie o nazwie Priva obejmie również zmarłe ofiary sprawców oraz sprawy przedawnione.
Kościół słucha ofiar
Przewodniczący hiszpańskiego Episkopatu, abp Luis Arguello, podkreślił, że Kościół będzie wysłuchiwał wszystkich ofiar zgłaszających nadużycia, a odszkodowania dla pokrzywdzonych będą kompleksowe. - Prosimy wszystkich o poszanowanie naszego planu zadośćuczynienia ofiarom nadużyć - dodał abp Arguello. Zasady udzielania rekompensat zostaną przekazane do hiszpańskich diecezji oraz 400 zgromadzeń religijnych, które będą decydować o wypłacie odszkodowań.
- Zatwierdzony przez nas plan nie jest formą odpowiedzi udzielonej rządowi, ale ofiarom nadużyć seksualnych. To one są w tej sprawie najważniejsze - zaznaczył abp Arguello.
W kwietniu minister sprawiedliwości w centrolewicowym rządzie, Felix Bolanos, wezwał Kościół do wypłaty odszkodowań na podstawie raportu rzecznika praw obywatelskich Angela Gabilondo, który mówił o 440 tysiącach domniemanych ofiar ludzi Kościoła. Hiszpańscy biskupi kwestionują tę liczbę.
Spór rządu i kościoła
Minister Bolanos ogłosił wówczas, że wobec biernej postawy Kościoła, rząd przejmie inicjatywę w sprawie wypłacania odszkodowań. W odpowiedzi hiszpański Episkopat uznał rządowy plan za dyskryminujący, argumentując, że nie obejmuje on osób pokrzywdzonych przez agresorów z innych grup społecznych. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, bp Francisco Garcia Magan, podkreślił, że nawet gdyby przyjąć raport Gabilonda za prawdziwy, wypłata odszkodowań jedynie 1/9 poszkodowanych byłaby niesprawiedliwa.
Źródło: PAP / jh
Skomentuj artykuł