Hiszpański Kościół zatwierdził plan odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych

Hiszpański Kościół zatwierdził plan odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych
Fot. depositphotos.com
PAP / jh

We wtorek, podczas nadzwyczajnej sesji Konferencji Episkopatu w Madrycie, hiszpańscy biskupi zatwierdzili plan odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych ze strony Kościoła. Program, nazwany Priva, obejmuje rekompensaty finansowe zarówno dla osób poszkodowanych przez żyjących, jak i zmarłych sprawców.

Biskupi zgromadzeni we wtorek na nadzwyczajnej sesji Konferencji Episkopatu Hiszpanii w Madrycie zatwierdzili plan odszkodowań dla osób, które padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła. Zgodnie z dokumentem, "całościowe zadośćuczynienie" zawarte w programie o nazwie Priva obejmie również zmarłe ofiary sprawców oraz sprawy przedawnione.

Kościół słucha ofiar

Przewodniczący hiszpańskiego Episkopatu, abp Luis Arguello, podkreślił, że Kościół będzie wysłuchiwał wszystkich ofiar zgłaszających nadużycia, a odszkodowania dla pokrzywdzonych będą kompleksowe. - Prosimy wszystkich o poszanowanie naszego planu zadośćuczynienia ofiarom nadużyć - dodał abp Arguello. Zasady udzielania rekompensat zostaną przekazane do hiszpańskich diecezji oraz 400 zgromadzeń religijnych, które będą decydować o wypłacie odszkodowań.

- Zatwierdzony przez nas plan nie jest formą odpowiedzi udzielonej rządowi, ale ofiarom nadużyć seksualnych. To one są w tej sprawie najważniejsze - zaznaczył abp Arguello.

DEON.PL POLECA

W kwietniu minister sprawiedliwości w centrolewicowym rządzie, Felix Bolanos, wezwał Kościół do wypłaty odszkodowań na podstawie raportu rzecznika praw obywatelskich Angela Gabilondo, który mówił o 440 tysiącach domniemanych ofiar ludzi Kościoła. Hiszpańscy biskupi kwestionują tę liczbę.

Spór rządu i kościoła 

Minister Bolanos ogłosił wówczas, że wobec biernej postawy Kościoła, rząd przejmie inicjatywę w sprawie wypłacania odszkodowań. W odpowiedzi hiszpański Episkopat uznał rządowy plan za dyskryminujący, argumentując, że nie obejmuje on osób pokrzywdzonych przez agresorów z innych grup społecznych. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, bp Francisco Garcia Magan, podkreślił, że nawet gdyby przyjąć raport Gabilonda za prawdziwy, wypłata odszkodowań jedynie 1/9 poszkodowanych byłaby niesprawiedliwa.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Hiszpański Kościół zatwierdził plan odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.