Hiszpańskie muzeum Prado zaprezentowało nieznane dzieło Caravaggia

Hiszpańskie muzeum Prado zaprezentowało nieznane dzieło Caravaggia
Widok obrazu Caravaggia „Ecche Homo” podczas jego prezentacji w Muzeum El Prado w Madrycie, Hiszpania (Fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA)
PAP/dm

Muzeum Prado w Madrycie zaprezentowało we wtorek nieznane publiczności dzieło włoskiego malarza Caravaggia, zatytułowane „Ecce Homo”. Malowidło w 2021 r. przejęły hiszpańskie służby udaremniając próbę jego wywiezienia za granicę.

Jak poinformowała we wtorek dyrekcja hiszpańskiej instytucji, obraz można już oglądać w sali 8A należącego do madryckiego El Prado budynku Villanueva. Zakończenie wystawy zaplanowano na 25 lutego 2025 roku.

Wyjątkowość obrazu włoskiego mistrza, jak sprecyzowano, polega m.in. na tym, że dotychczas uchodziło ono za dzieło innego artysty.

(Fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA)(Fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA)

DEON.PL POLECA

- W kwietniu 2021 r. Muzeum Prado przestrzegło hiszpańskie Ministerstwo Kultury, że wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Ansorena obraz nie został namalowany przez ucznia Jose de Ribery - przypomniała dyrekcja madryckiego muzeum, dodając, że konieczne były szczegółowe badania służące identyfikacji dzieła, które ostatecznie zostało przypisane Caravaggio.

Autentyczność dzieła

Wyjaśniły, że badający malowidło eksperci osiągnęli „konsensus w sprawie autentyczności dzieła”. Dodały, że kluczowe do tego były badania diagnostyczne przeprowadzone przez Claudio Falcucciego, eksperta ds. inżynierii nuklearnej, który specjalizuje się w stosowaniu technik naukowych do badania oraz konserwacji dzieł sztuki.

W kwietniu 2021 r. hiszpańskie służby przejęły malowidło, które uchodziło za dzieło hiszpańskiego malarza Jose de Ribery lub jego ucznia. Obraz został sprzedany 8 kwietnia 2021 r. za 1,5 tys. euro w trakcie licytacji zorganizowanej przez dom aukcyjny Ansorena.

Obraz olejny, który przed aukcją w 2021 r. należał do rodziny kolekcjonerów dzieł sztuki Perez de Castro zamieszkującej aglomerację Madrytu, został poddany w kolejnych miesiącach specjalistycznym badaniom, które potwierdziły, że wyszło ono spod pędzla Caravaggio.

(Fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA)(Fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA)

Jeszcze w grudniu 2021 r. władze wspólnoty autonomicznej Madrytu wpisały zarekwirowane przez hiszpańskie służby dzieło na listę dziedzictwa kulturalnego tego regionu. Malowidło uznano w spisie za obraz autorstwa Caravaggio.

Nowy właściciel 

Zdaniem madryckich mediów po udaremnieniu wywiezienia obrazu Caravaggia hiszpańskie władze zezwoliły na sprzedaż przez rodzinę Perez de Castro obrazu. Jego nowym właścicielem jest rezydujący w Madrycie cudzoziemiec, członek jednej z arystokratycznych rodzin.

Historycy sztuki w dalszym ciągu nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób obraz autorstwa Caravaggia dotarł do stolicy Hiszpanii. Wiedzą, że w pierwszej połowie XVII w. jego właścicielem był król Hiszpanii Filip IV. Część historyków twierdzi, że „Ecce Homo” włoskiego artysty pod koniec XVIII w. wisiał w bibliotece Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Skomentuj artykuł

Hiszpańskie muzeum Prado zaprezentowało nieznane dzieło Caravaggia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.