Francja: Obrazy wybitnych impresjonistów zrabowane podczas II wojny zwrócone spadkobiercom

Francja: Obrazy wybitnych impresjonistów zrabowane podczas II wojny zwrócone spadkobiercom
Zdjęcia ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Dwa obrazy wybitnych francuskich impresjonistów: Auguste'a Renoira i Alfreda Sisleya, które ich nabywca Gregoire Schusterman musiał sprzedać podczas prześladowań Żydów w trakcie II wojny światowej, zostały w czwartek zwrócone spadkobiercom przez władze Francji.

Akt Renoira „Kariatydy” z 1909 roku i pejzaż Sisleya „Szalupy” (1870 r.) zostały przekazane przez minister kultury Rachidę Dati. Spośród jedenastu osób posiadających prawa do arcydzieł pięć było obecnych na uroczystości w resorcie kultury.

Gregoire Schusterman pochodził z Ukrainy. W 1933 roku otworzył w Paryżu galerię sztuki i w 1939 nabył dwa dzieła impresjonistów. Komisja ds. odszkodowań dla ofiar antysemickich grabieży majątku (CIVS) uznała, że obrazy należą do dzieł zagrabionych, bo Schusterman musiał je sprzedać z powodu prześladowań Żydów, aby uciec z Paryża i ocalić życie.

Po wojnie „Kariatydy” zostały odzyskane przez aliantów w jednym z zamków w Bawarii, a „Szalupy” - w Nadrenii. Znalazły się wśród 15 tysięcy dzieł sprowadzonych z Niemiec do Francji w 1950 roku.

DEON.PL POLECA

W okupowanej Francji rabowane przez nazistów dzieła sztuki trafiały, przed wywiezieniem do Niemiec, do muzeum Jeu de Paume w Paryżu. Dzięki tajnemu rejestrowi prowadzonemu przez konserwatorkę Rose Valland, która spisywała dane o dziełach i ich wysyłce, około 60 tysięcy dzieł i przedmiotów - spośród około 100 tysięcy - zdołano po wojnie odzyskać i zwrócić do Francji.

CIVS została powołana przez władze Francji w 1999 roku; rozpatruje wnioski ofiar bądź ich spadkobierców dotyczące mienia zrabowanego na mocy antysemickich przepisów wprowadzonych podczas okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej.

PAP/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja: Obrazy wybitnych impresjonistów zrabowane podczas II wojny zwrócone spadkobiercom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.