Rząd obiecał odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych ludzi Kościoła. Kardynał mówi o "zakłamanych" statystykach

Rząd obiecał odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych ludzi Kościoła. Kardynał mówi o "zakłamanych" statystykach
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Rząd hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza zapowiedział wypłatę odszkodowań finansowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła, zarówno duchownych, jak i świeckich, zatrudnionych w jego strukturach. Zaznaczył, że ciężar zadośćuczynienia powinien wziąć na swoje barki Kościół.

Odszkodowania dla ofiar nadużyć

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie hiszpański minister sprawiedliwości Felix Bolanos, w najbliższym czasie powstanie niezależny organ, który zajmie się wyliczeniem łącznej kwoty tych odszkodowań.

DEON.PL POLECAPrzedstawiciel centrolewicowego gabinetu wyraził nadzieję, że w przyszłości władze Kościoła wypłacą zadośćuczynienie ofiarom nadużyć popełnionych przez ludzi posługujących w jego strukturach z własnych środków. Bolanos sprecyzował, że plan wypłaty odszkodowań powstanie w oparciu o raport zaprezentowany w październiku 2023 r. przez rzecznika praw obywatelskich Angela Gabilondo.

Wprawdzie hiszpańscy biskupi zgadzają się na wypłatę odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych ludzi Kościoła, ale odrzucają stanowczo dane przedstawione przez Gabilondo, który wyliczył liczbę ofiar tych nadużyć na około 440 tys.

Zakłamane statystyki dotyczące nadużyć?

Komentując zaprezentowane przez urząd RPO statystyki, ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Juan Jose Omella nazwał je “kłamstwem”. W podobnym tonie wypowiedzieli się biskupi określając metodę wyliczania liczby domniemanych ofiar duchownych i świeckich zatrudnionych w Kościele jako “nieuczciwy, nierzetelny i krzywdzący”.

“Te liczby to barbarzyństwo. Gdybyśmy wzięli je pod uwagę to każdy z nas zostałby uwzględniony w tej statystyce jako osoba dopuszczająca się nadużyć”, napisali we wspólnym oświadczeniu hiszpańscy biskupi w październiku 2023 r.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Rząd obiecał odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych ludzi Kościoła. Kardynał mówi o "zakłamanych" statystykach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.