Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie polskiego wolontariusza. Tak uważa 84 proc. badanych Polaków

Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie polskiego wolontariusza. Tak uważa 84 proc. badanych Polaków
Damian Soból. Źródło: Facebook / Wojciech Bakun
PAP / mł

84 proc. badanych uważa, że Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie Damiana Sobóla, polskiego wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Przeciwnego zdania jest 6,5 proc. ankietowanych - wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet.

Radio Zet opublikowało we wtorek wyniki przeprowadzonego przez pracownię IBRiS sondażu, w którym zapytano respondentów, czy Państwo Izrael powinno wypłacić odszkodowanie rodzinie polskiego wolontariusza World Central Kitchen, który zginął w ubiegłym tygodniu w Strefie Gazy w wyniku ostrzału izraelskiego wojska.

DEON.PL POLECAIzrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie zabitego wolontariusza 

Jak wskazano, "niemal 84 proc. ankietowanych stwierdziło, że Państwo Izrael powinno wypłacić odszkodowanie rodzinie wolontariusza z Polski zabitego w Strefie Gazy". Przeciwnego zdania jest 6,5 proc. ankietowanych. 9,7 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" - czytamy.

Radio Zet zwraca uwagę na wyniki sondażu w najmłodszej grupie respondentów - 18 od 29 lat. "Za tym, że Państwo Izrael powinno wypłacić odszkodowanie rodzinie zmarłego opowiedziało się w tej grupie 45 proc. osób, 41 proc. wyraziło odmienną opinię, 14 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie" - czytamy. Sondaż, jak podaje portal Radia Zet, został przeprowadzony w dniach 6 i 7 kwietnia b.r. metodą CATI (wywiadów telefonicznych) na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1068 osób.

Damian Soból wolontariuszem organizacji World Central Kitchen, który razem z sześcioma innymi ochotnikami zginął w izraelskim ostrzale, wymierzonym w konwój humanitarny w Gazie. Wcześniej pomagał na Ukrainie i w Turcji.  "Tam, gdzie większość ludzi zatrzymuje się lub przynajmniej zwalnia, Damian szukał rozwiązania, które sprawiało, że jakąś sytuację się naprawiało i wszystko znów działało." - mówił o nim przyjaciel w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym". 

 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Gołębiowski, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska

Przestępcy, psychopaci, drapieżcy.
I człowiek, który próbuje ich zrozumieć.

Mroczne wspomnienia profilera kryminalnego. Sprawy, które zapamiętał i te, o których wolałby zapomnieć. O pracy na wysokim poziomie adrenaliny, najtrudniejszych przypadkach w karierze i o...

Skomentuj artykuł

Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie polskiego wolontariusza. Tak uważa 84 proc. badanych Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.