Biskupi: Rządowy plan ws. odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele dyskryminuje inne ofiary

Biskupi: Rządowy plan ws. odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele dyskryminuje inne ofiary
Fot. Pascal Deloche / Godong / depositphotos.com
PAP / tk

Hiszpańscy biskupi negatywnie ocenili rządowy plan ws. odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez przedstawicieli Kościoła. Plan ten jest dyskryminujący, bo nie obejmuje osób pokrzywdzonych przez agresorów z innych grup społecznych - oceniono. Szef episkopatu abp Luis Arguello dodał, że kwestia odszkodowań nie należy do zadań rządu.

"Kościół nie może zaakceptować planu, zgodnie z którym większość ofiar wszystkich nadużyć seksualnych jest dyskryminowana" - napisała Konferencja Episkopatu Hiszpanii, odnosząc się do ogłoszenia we wtorek przez ministra sprawiedliwości Felixa Bolanosa, że rząd uruchomi niezależną komisję do oszacowania wysokości odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchownych i świeckich przedstawicieli Kościoła.

DEON.PL POLECA



We wtorek Bolanos oświadczył, że oczekuje od władz Kościoła, że wypłaci on odszkodowania ofiarom nadużyć seksualnych.

Krótko po tej wypowiedzi przewodniczący hiszpańskiego episkopatu abp Luis Arguello potwierdził, że Kościół gotów zadośćuczynić ofiarom ludzi posługujących w jego strukturach, ale dodał, że kwestia ta nie należy do działań rządu Pedra Sancheza. Centrolewicowemu gabinetowi zarzucił, że wykracza poza swoje kompetencje, naruszając zasadę praworządności.

Zarówno Arguello, jak i inni hiszpańscy biskupi odrzucają też dokument, na podstawie którego niezależna komisja ma wyliczyć wysokość odszkodowań. Jest to zaprezentowany w październiku 2023 r. raport rzecznika praw obywatelskich Angela Gabilondo, zgodnie z którym ludzie Kościoła skrzywdzili w Hiszpanii około 440 tys. osób.

"Te liczby to barbarzyństwo. Gdybyśmy wzięli je pod uwagę, to każdy z nas zostałby uwzględniony w tej statystyce jako osoba dopuszczająca się nadużyć" - napisali wówczas we wspólnym oświadczeniu hiszpańscy biskupi.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Biskupi: Rządowy plan ws. odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele dyskryminuje inne ofiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.