Hiszpańskie media: McCarrick, kościelny karierowicz, który oszukał trzech papieży

Hiszpańskie media: McCarrick, kościelny karierowicz, który oszukał trzech papieży
(fot. YouTube / NBC News)
KAI / ps

Hiszpańskie media opisując watykański raport dotyczący przestępstw seksualnych popełnianych przez kardynała McCarricka wskazują, że amerykański hierarcha dzięki swoim kłamstwom i kontaktom oszukał trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Wskazują, że były arcybiskup Waszyngtonu „kłamał patologiczne”, dzięki czemu mógł piąć się po szczeblach hierarchii Kościoła katolickiego, dochodząc do kręgu osób wpływowych w Watykanie.

Zarówno prawicowy dziennik „La Razón”, jak i lewicowy portal „20 Minutos” wskazują, że do Jana Pawła II dochodziły zarzuty przeciwko McCarrickowi, ale pochodzący z Polski papież dał się oszukać amerykańskiemu kardynałowi. „20 Minutos” cytuje biografa św. Jana Pawła II, George’a Weigla, który wskazał, że łatwowierność papieża wobec kościelnego karierowicza, jakim był McCarrick, nie umniejsza ani świętości, ani zasług Jana Pawła II dla Kościoła.

Hiszpańskie media wskazują, że 90-letni dziś McCarrick był przez lata jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Urząd arcybiskupa Waszyngtonu pełnił do 2006 r. W 2018 r., po pierwszych śledztwach wszczętych w sprawie stawianych mu zarzutów, zrezygnował z godności kardynała. Rok później zakończył się proces kanoniczny, w którym uznano go winnym niemoralnych czynów wobec małoletnich i dorosłych.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Hiszpańskie media: McCarrick, kościelny karierowicz, który oszukał trzech papieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.