Holandia: szokujący raport o pedofilii w Kościele

Holandia: szokujący raport o pedofilii w Kościele
(fot. Tara / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Biskupi oraz wyżsi przełożeni zakonni w Holandii oficjalnie potępili zachowania swych poprzedników, którzy nie podjęli adekwatnych środków celem ochrony nieletnich przed nadużyciami w instytucjach katolickich. We wspólnym oświadczeniu biskupi i zakonnicy poinformowali, że są zaszokowani wynikami dochodzenia przeprowadzonego przez powołaną przez nich niezależną komisję.

Wynika z niego, że w latach 1945-2010 około 800 duchownych i pracowników instytucji kościelnych dopuściło się lekkiej, poważnej lub bardzo poważnej formy agresji.

Raport zaznacza, że wbrew temu co podawały pierwotnie media nadużycia seksualne względem nieletnich nie są problemem typowo katolickim. Skala tego zjawiska w instytucjach niekościelnych jest podobna.

Nie jest też prawdą, że do nadużyć dochodzi głównie w instytucjach oświatowych. Molestowanie nieletnich to problem, który dotyczy całego społeczeństwa. Jest natomiast prawdą, czytamy w raporcie niezależnej komisji, że odsetek ofiar jest aż dwukrotnie wyższy w ośrodkach zamkniętych, jak szkoły z internatem czy domy dziecka. Dotyczy to w równym stopniu instytucji o charakterze wyznaniowym (np. katolickich), jak świeckim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Holandia: szokujący raport o pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.