II wojna światowa była misterium nieprawości

KAI / psd

II wojna światowa była misterium nieprawości, przekreślającym prawa Dekalogu – mówił podczas Mszy św. w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej. Eucharystia sprawowana w intencji ojczyzny oraz kombatantów rozpoczęła obchody rocznicowe w Warszawie. Dziś obchodzony jest także Dzień Weterana, ustanowiony przez Sejm w 1997 roku.

Na początku Mszy św. głos zabrał p.o. Kierownika Urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, Jan Ciechanowski, który powitał przybyłych na uroczystość gości i poprosił administratora diecezji wojskowej o przewodniczenie Eucharystii.

- To było misterium nieprawości. Czas bestialstwa, do którego człowiek okazał się zdolny. Jego symbolem, jego złowróżbnym znakiem stały się komory Auschwitz, i katyńskie doły śmierci – powiedział w homilii ks. Żarski. Duchowny podkreślił, że w tych miejscach „Chrystus był na nowo ukrzyżowany”.

Ks. Żarski przypomniał atmosferę tamtych dni. - Wiele było wtedy goryczy, wiele bólu, nawet rozpaczy w obliczu klęski. Zawiedli sojusznicy. Polska została osamotniona. Nadszedł dzień 17 września. Pamiętna data. Zdradziecki atak ze Wschodu. I tragiczny, raniący do dziś polskie serca finał tamtej niewypowiedzianej wojny – mówił.

DEON.PL POLECA

Administrator diecezji wojskowej podkreślił, że miłość ojczyzny jest „jednym z najmocniejszych wyróżników polskiej tożsamości”. Jego zdaniem kolejne pokolenia Polaków łączy nić „żołnierskiej miłości i wiernej służby”. - Zapytajcie ludzi z solidarnościowego podziemia, kolejnego polskiego ogniwa w drodze narodu ku wolności. Wielu z nich uczyło się zasad konspiracji od swych ojców i dziadków – żołnierzy AK, spadkobierców was, żołnierze września 1939 roku – powiedział.

Ks. Żarski zaapelował do rządzących o szacunek dla weteranów II wojny światowej. - Niech pamiętają o waszych potrzebach i odczytują wasze przesłanie wiernej służby żołnierskiej i obywatelskiej – powiedział.

Podkreślił, że podczas wojny obronnej pomoc duchową walczącym nieśli kapelani wojskowi, „posłani w żołnierskie na umocnienie, odwiecznych związków polskiego wojska z Chrystusem”. - Dwudziestu dziewięciu spośród nich poległo, zmarło, zostało zamordowanych w kampanii wrześniowej - mówił. Przypomniał postać ks. mjr. Mikołaja Druźbackiego, sekretarza i kapelana biskupa polowego, który zginął 11 września w Łucku, podczas nalotu, trafiony śmiertelne odłamkiem bomby.

Wraz z ks. płk Żarskim Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego WP - ks. płk Jan Domian, dziekan Garnizonu Warszawa i ks. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. Podczas Mszy św. obecny był poczet sztandarowy Kompanii Reprezentacyjnej oraz poczty sztandarowe oddziałów historycznych II wojny światowej i organizacji kombatanckich.

Kancelarię Prezydenta reprezentował minister Jacek Michałowski. Obecni byli gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa i gen. bryg. Ryszard Jabłoński z Dowództwa Wojsk Lądowych.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do kaplicy katyńskiej, gdzie złożone zostały kwiaty. Od 1997 r. 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, obchodzony jest Dzień Weterana. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitew. W południe na pl. Piłsudskiego odbyła się ceremonia złożenia kwiatów na płycie pomnika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

II wojna światowa była misterium nieprawości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.