Ile dawać na ofiarę za Mszę? Odpowiada nowa instrukcja Watykanu o parafiach

Ile dawać na ofiarę za Mszę? Odpowiada nowa instrukcja Watykanu o parafiach
(fot. cathopic.com)
DEON.pl

To pytanie często zadawane przez wiernych. Dla niektórych jest źródłem stresu, dla innych irytacji albo skrępowania. Oczekuje się jasnych odpowiedzi. Co twierdzi Watykan?

W ogłoszonej w poniedziałek 20 lipca 2020 roku instrukcji „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła” kwestia ofiary za celebrację Mszy czy sprawowanie sakramentów została przedstawiona w rozdziale XI.

Jak czytamy w punkcie 118. ofiara „musi być działaniem dobrowolnym ze strony ofiarodawcy”, a jej wysokość jest pozostawiona jego czy jej sumieniu i poczuciu odpowiedzialności za daną wspólnotę, a nie „ceną do zapłaty” lub „wymaganą taryfą, jakby to był rodzaj „podatku sakramentalnego”.

Kościół podkreśla, że ważne jest podejmowanie takich działań, które będą uświadamiały wiernych w tym, że ofiara jest przeznaczona na pracę parafii, która jest ich wspólną sprawą. Pomóc mogę w tym zwłaszcza dwie konkretne praktyki: finansowa transparencja i oszczędny styl życia księży.

„Wspomniane uświadamianie wiernych może przebiegać tym skuteczniej, im bardziej prezbiterzy ze swojej strony zaoferują »wzorcowe« przykłady wykorzystania pieniędzy, zarówno poprzez oszczędny styl życia, bez osobistych nadużyć, jak również poprzez przejrzyste i odpowiednie zarządzanie majątkiem parafialnym, opierające się nie na »planach« proboszcza lub małej grupy ludzi, być może dobrych, choć abstrakcyjnych, lecz mające na uwadze rzeczywiste potrzeby wiernych, zwłaszcza najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących” – precyzują autorzy dokumentu w punkcie 120.

„Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu” – powtarzają autorzy dokumentu za Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 947) i przypominają, że ofiara nie jest warunkiem odprawienia Mszy, ponieważ „usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali Mszę świętą w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich”.

Cały dokument przeczytasz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Damian Wąsek
19,50 zł
39,00 zł

Kościół ze swej natury jest organizmem wymagającym nieustannej odnowy.

Od początku swojego pontyfikatu przypomina o tym papież Franciszek, którego styl i podjęte reformy można odczytać jako wezwanie do pogłębienia namysłu nad metodami zarządzania wspólnotą eklezjalną.

Książka ks....

Skomentuj artykuł

Ile dawać na ofiarę za Mszę? Odpowiada nowa instrukcja Watykanu o parafiach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.