Ile zarabiają polscy księża w 2023 roku? Oto kilka przykładów

Ile zarabiają polscy księża w 2023 roku? Oto kilka przykładów
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
gp24.pl / mł

Temat finansów w Kościele nieustannie budzi wiele zainteresowania, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze, którymi z racji wykonywanych funkcji dysponują księża. Tym razem zajął się nim lokalny dziennik. 

W internetowej odsłonie  "Głosu Pomorza" pojawił się w środę artykuł dotyczący zarobków polskich księży. W podsumowaniu zostało ujęte kilka podstawowych funkcji, które księża pełnią w ramach swojej posługi.

Ile może zarabiać ksiądz w 2023 roku? 

Według "Głosu Pomorza" miesięczne zarobki księży w Polsce wahają się od 800 do 2800 zł netto. Najmniej, czyli 800 zł, ma według gazety zarabiać "początkujący wikary"; nieco lepiej wygląda w podsumowaniu budżet "starszego wikarego", który ma wynosić ok 1400 zł miesięcznie. Proboszcz za to ma mieć do swojej dyspozycji aż 2800 zł na rękę. To niemal tyle, ile od lipca 2023 wynosi wynagrodzenie minimalne w wysokości 2784 zł netto. 

Miesięczny budżet księdza zależny jest nie tylko od finansów parafii, ale też od wypłat związanych z pracą wykonywaną np. w szkole. Jak podaje "GP", średnia płaca netto to 2000 zł, a ksiądz, który jest jednocześnie dyplomowanym nauczycielem, może zarobić 2800 zł na rękę.

DEON.PL POLECA

Ile ksiądz może zarobić w kurii? 

W zestawieniu znalazły się też dwa inne stanowiska pracy, którą podejmują księża. To funkcja kapelana więziennego, według "Głosu Pomorza" wynagradzana miesięczną kwotą 2200 zł netto, i funkcja notariusza w kurii, która ma przynosić ok 2000 zł netto. Nieco więcej ma zarabiać ksiądz, który jest kapelanem policji - to ok 2300 zł netto. 

Źródło: gp24.pl / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Damian Andrzej Muskus OFM, Magdalena Dobrzyniak

Kościół należy do Boga, ale jego „dziś” zależy od ludzi

Nieustannie słyszymy o kryzysie i upadku Kościoła. Skandale seksualne, manipulacja i przemoc, jego nierozerwalna więź z polityką wzbudzają silne emocje. O swoje miejsce we wspólnocie...

Skomentuj artykuł

Ile zarabiają polscy księża w 2023 roku? Oto kilka przykładów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.