"Im kraj biedniejszy tym mieszkańcy bardziej religijni"

"Im kraj biedniejszy tym mieszkańcy bardziej religijni"
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Im kraj jest biedniejszy tym jego mieszkańcy bardziej religijni - wynika z badań ośrodka Pew Research Center w Waszyngtonie. Zwraca on uwagę, że istnieje związek między produktem krajowym brutto a religijnością danego kraju.

Jak wynika z opublikowanych danych najbardziej religijnymi państwami są Etiopia i Senegal. W krajach tych odpowiednio dla 98 i 97 proc. religia odgrywa decydującą rolę w życiu ich mieszkańców. Jednocześnie kraje te z krajowym produktem brutto w wysokości 2,3 tys. euro na głowę mieszkańca należą do najbiedniejszych na świecie.

Według badań nie ma znaczenia jaka religia jest dominująca w danym kraju. Np. w muzułmańskiej Indonezji wskaźnik religijności to 95 proc., w ubogich, głównie chrześcijańskich Filipinach - 87 proc, w większości hinduistycznych Indiach - 80 proc. a w religijnie mieszanej Nigerii to 88 proc.

Najmniejszy wpływ na życie religia ma wśród mieszkańców: Japonii - 11 proc., Francji - 14 proc. i Australii - 18 proc. Należą one do najbogatszych na świecie. W Niemczech, jednym z najbardziej rozwiniętych krajów, w których produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca wynosi 43 tys. euro, wiara ma życiowe znaczenie dla 55 proc.

Są dwa wyjątki od tej reguły. Przede wszystkim USA, w którym żyją jedni z najbogatszych ludzi na świecie religia jest ważna dla 53 proc. ludzi. Drugim wyjątkiem są Chiny, gdzie religia jest ważna tylko dla 3 proc. obywateli a produkt krajowy brutto plasuje się na poziomie Algierii lub Dominikany.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Im kraj biedniejszy tym mieszkańcy bardziej religijni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.